Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

REGION NA JASNEJ GÓRZE

poniedziałek, 20 Wrzesień, 2021

Podczas 39 Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę nasz Region stawił się nadzwyczaj licznie. Widzieliśmy przedstawicieli związku właściwie ze wszystkich zakątków obszaru działania Regionu. Z Częstochowy przywieźliśmy do Torunia  obraz Matki Bożej Robotników.

    Oprócz oczywistych względów religijnych (co akurat w naszej organizacji ma duże znaczenie) okazja była jeszcze co najmniej jedna, a mianowicie zbliżająca się 40 rocznica oporu NSZZ „Solidarność” wobec wprowadzenia stanu wojennego.

  Do Częstochowy dotarliśmy kilkunastoma autokarami, busami, samochodami osobowymi, tak, że 19 września bez specjalnego trudu można było w tłumie napotkać naszych związkowców i sympatyków z Regionu. Było to tym bardziej znaczące, ponieważ właśnie w Częstochowie przejęliśmy obraz – jak to tytułował ks. Jerzy Popiełuszko – Maki Boskiej Solidarności – czyli specjalną kopię wizerunku Czarnej Madonny  wraz z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności” oraz krzyżem robotników z Nowej Huty.


   W 1984 roku artysta z Podlasia – malarz Artur Chaciej namalował obraz Matki Bożej Robotników. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stanowi biało-czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań`56, Gdańsk’70, Radom’76, Gdańsk’80, 13 grudnia 1981. Powstał z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, Stanisława Marczuka. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boża Solidarności. Drugi z obrazów trafił do proboszcza parafii pw. Św. Brigidy w Gdańsku. Związkowcy z podlaskiej „Solidarności” największy z obrazów przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r., jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. W obawie przed represjami ze strony SB, przewieziono go pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć „Solidarności”  w Pielgrzymkach Ludzi Pracy. Od 2014 roku pełni rolę formacyjną przez peregrynację po kraju z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki wraz z miniaturą krzyża z Nowej Huty.

Nowohucki Krzyż jest repliką drewnianego krzyża, który w 1957 roku postawili mieszkańcy Nowej Huty w miejscu, gdzie miał stanąć kościół. Władze komunistyczne chcąc stworzyć ateistyczne osiedle mieszkaniowe bez Boga próbowały usunąć ten krzyż. Ostał się dzięki determinacji tych, którzy stanęli w jego obronie. Krzyż Nowohucki jest dziś symbolem walki komunistów z krzyżami w Polsce, z religią i z Bogiem.


  Te cenne przedmioty katolickiego kultu (Obraz, relikwie i krzyż) będą przez najbliższy rok wystawiane w parafiach (kościołach) leżących na terenie naszego Regionu. Odebrał je przewodniczący ZR Tomasz Jeziorek, w asyście innych działaczy toruńsko-włocławsko–inowrocławskich. Do Torunia przywiózł specjalnym samochodem Jerzy Kowalski, niejako honorowo konwojowany przez członków Prezydium ZR.

  Tomasz Jeziorek pytany o zaangażowanie związkowców w sprawy peregrynacji obrazu oświadczył, że

  – Mamy nadzieję, że wędrówka tak cennych dla wyznawanych przez większość z nas wartości przedmiotów przyczyni się także do jeszcze lepszego zintegrowania członków naszego związku w Regionie. W sprawach bezpośrednio religijnych liczymy na dobrą współpracę duchownych kościoła katolickiego (czego wstępną zapowiedź mamy), bo założyliśmy w Prezydium ZR, iż nasza roczna opieka nad obrazem powinna absolutnie współgrać z wykonywaniem przez wszystkich działaczy dotychczasowych zwykłych  obowiązków związkowych i nie może być przyczyną zaniechania żadnych z nich.

txt&fotoPiotrGrążawski

Pochmurny, zimny poranek 19 września – zapełniają się błonia Jasnej Góry

Przewodniczący ZR (za nim J. Dębczyński) po złożeniu daru ołtarza

T. Jeziorek i J. Dębczyński, za nimi ks. J. Nowakowski

Nasz niezawodny poczet sztandarowy Regionu. Niżej – nasi przedstawiciele odbierają obraz. 

Pątnicy z naszego Regionu – na pierwszym planie Jurek Nadolski 

J. Dębczyński z Jurkiem Kowalskim, który przywiózł obraz do Torunia

…a tłumy rosły….

Jeszcze raz nasz poczet – podziwiamy nieprawdopodobną wytrwałość i siłę

Na pierwszym planie przewodniczący KK Piotr Duda, obok rodzina ks. Popiełuszki, w trzecim rzędzie nasi przewodniczący.