Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

PRZYWRÓĆCIE ŁAWNIKÓW DO SP!

wtorek, 5 Październik, 2021

Zwracam się do Pana w dwóch sprawach pilnych i niezwykle ważnych dla ludzi świata pracy – rozpoczął w swoim liście do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Chodzi o przywrócenie ławników do składów sądów pracy oraz postulowanego od lat zabezpieczenia przed zwolnieniem osób znajdujących się pod szczególną ochroną do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

O przywrócenie ławników „Solidarność” apelowała już w lipcu br w przyjętym przez Prezydium KK stanowisku 5/21 (całe stanowisko tutaj>>>). Niestety w projekcie ustawy z 26 sierpnia sygnowanym przez Ministerstwo sprawiedliwości nie znalazł się projekt przepisu przywracającego ławniczy skład sądu w sprawach z zakresu prawa pracy.

– Związek domagał się od Rządu RP niezwłocznego podjęcia działań w celu przywrócenia na dotychczasowych zasadach udziału ławników sądowych w rozpatrywaniu spraw z zakresu prawa pracy. W sprawach tych udział ławnika z uwagi na posiadanie przez niego doświadczenie życiowe jest bardzo pomocny, zwłaszcza dla młodego i nieoświadczonego jeszcze sędziego – napisał w liście do Ministra Sprawiedliwości szef Związku.

Lider naszego związku przytoczył tu badania przeprowadzone przez Polską Akademię Nauk, z których jednoznacznie wynika, że ławnicy stanowią ważny czynnik wywierających faktyczny wpływ na kształtowanie się orzecznictwa sądów powszechnych.

– W opinii społecznej udział ławnika w orzekaniu stanowi swego rodzaju kontrolę społeczną nad procesem wymierzania sprawiedliwości i w efekcie może powodować poprawę wizerunków zarówno sędziów, jak i sądów w społeczeństwie. Sędziowie są do orzekania przygotowani od strony merytorycznej, zaś ławnicy mają doświadczenie życiowe – czytamy w liści.

„Solidarność” domaga się również pilnej interwencji Ministra Sprawiedliwości w sprawie wprowadzenia zabezpieczenia w postępowaniach o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, w postaci nakazania przez sąd dalszego zatrudniania przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania pracownika podlegającego szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy.

– O konieczności i pilności wprowadzenia wskazanych powyżej zmian miał Pan możliwość przekonać się podczas zorganizowanej w dniu 16 marca 2018 r. przez Związek konferencji „Wolność zrzeszania czy wolność zwalniania” – przypomniał przewodniczący.

Przypomniał również o rządowym projekcie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary… Niestety, ku olbrzymieniu rozczarowaniu związkowców, projekt ten nigdy nie trafił pod obrady Sejmu.