Prezydium obradowało dziś (12.02) w Inowrocławiu, a podstawowym tematem, który zdominował posiedzenie to kwestie gwarancji bezpieczeństwa energetycznego i rezerw, zabezpieczanych także przez naszych związkowców. Po długiej dyskusji, w której udział wzięli także solidarnościowcy z Solino Inowrocław zebrani zdecydowali o wysłaniu do Pana Premiera Rządu Rzeczpospolitej następującego, przegłosowanego jednomyślnie stanowiska.
Prezydium Zarządu Regionu Toruńsko-Wrocławskiego NSZZ „Solidarność” wyraża zaniepokojenie brakiem realizacji uchwały Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2017 r. dotyczącej przejęcia Inowrocławskich Kopalni Soli „Solino” SA, spółki będącej własnością PKN Orlen SA, przez Gaz-System SA i wnosi o przyspieszenie jej wykonania.
Należy zwrócić uwagę, że Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy IKS „Solino” SA wielokrotnie informowała właściwe organy Rzeczypospolitej Polskiej o mankamentach obecnego systemu magazynowania ropy naftowej. Wnioski i petycje mające na celu uruchomienie procesów, które pozwoliłyby rozwiązać pojawiające się problemy, kierowane były na ręce Prezesa Rady Ministrów oraz Prezesa Zarządu PKN Orlen SA.
Realizacja uchwały umożliwi dynamiczny rozwój podziemnych bezzbiornikowych magazynów w kawernach solnych, wpływając na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej Polskiej. O konieczności natychmiastowego podjęcia działań przewidzianych w uchwale przekonuje kryzys związany ze wstrzymaniem dostaw ropy naftowej przez Federację Rosyjską w lipcu i sierpniu 2019 roku.
W związku z powyższym Prezydium Zarządu Regionu Toruńsko – Włocławskiego NSZZ „Solidarność” wnosi o jak najszybszą realizację uchwały Rady Ministrów. Stworzenie sprawnego systemu magazynowania ropy naftowej w kawernach solnych przez konsorcjum spółek Skarbu Państwa może stanowić krok w stronę budowy kompleksowego systemu magazynowego dla obszaru Trójmorza, co przyczyniłoby się do poprawy sytuacji geopolitycznej zarówno naszego kraju, jak i całego regionu.
Zwracamy uwagę, że KZ NSZZ Solidarność przy Solino S.A. w celu naprawienia jedynego podziemnego magazynu na paliwa płynne, w centralnej Polsce w kawernach solnych koło Inowrocławia, przedłożyła dwa projekty. Rozwiązania te cechuje jeden cel, zbudowanie niezależnego systemu magazynowego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego, którego celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski w przypadkach różnego rodzaju kryzysów. Zwracamy uwagę że budowa bezzbiornikowych podziemnych magazynów, oparta na producencie paliw, dla którego magazyny nie są podstawową działalnością gospodarczą, nie sprawdziła się, co zostało obszernie zbadane i opisane przez różnego rodzaju instytucje kontrolne.
W ciągu dwudziestu lat nie potrafiono lub z premedytacją nie chciano prawidłowo zbudować, jedynego w Polsce strategicznego podziemnego magazynu na paliwa płynne w kawernach solnych, spełniającego wymagane parametry wytłaczania zgromadzonych węglowodorów, na wypadek zagrożenia np. dostaw tego surowca do Polski.
Reasumując, w naszej ocenie uważamy, że powinno się zastosować rozwiązanie, w którym strategiczny magazyn jest niezależnym, odrębnym podmiotem gospodarczym pod bezpośrednim nadzorem Państwa.
Dodatkowo, zwracamy uwagę, że jedynym celem przekazania Solino Mazowieckim Zakładom Petrochemicznym w 1996 r. było zbudowanie, na bazie Solino, w kawernach solnych bezzbiornikowego, pierwszego w kraju podziemnego magazynu na paliwa płynne, gwarantującego Polakom i gospodarce bezpieczeństwo energetyczne na wypadek różnego rodzaju kryzysów. Do dnia dzisiejszego to nie nastąpiło. Propozycja Rządu przekazania Spółce Gaz-System, spółce ze 100% udziałem Skarbu Państwa Solino w celu zbudowania całego kompleksu podziemnych magazynów dla węglowodorów na złożach solnych, położonych w centralnej Polsce jest działaniem logicznym i oczekiwanym. Naszym zdaniem aby ten projekt został zrealizowany, Solino winno zostać przekazane nowemu właścicielowi aportem w ramach odszkodowania i zadośćuczynienia na rzecz Skarbu Państwa, przez obecnego właściciela, za niewywiązanie się ze zobowiązania wobec państwa polskiego. Powyższe rozwiązanie pozwoli nowemu właścicielowi zbudować cały kompleks podziemnych bezzbiornikowych magazynów w kawernach solnych. W celu prawidłowego budowania i pracy całego kompleksu podziemnych magazynów w tej części kraju należy bezzwłocznie włączyć do infrastruktury krytycznej odbiorców solanki, to jest zakłady sodowo chemiczne z Grupy Ciech oraz Anwil Włocławek.
Prezydium ZR Fot od lewej: Andrzej Dybel (Solino), Sławomir Szablewski, Jerzy Gawęda (Solino), Tomasz Jeziorek, Janusz Dębczyński, Mariusz Kawczyński, Piotr Grążawski