Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

POSZUKIWANY ZAWÓD W KUJ-POM

poniedziałek, 4 Październik, 2021

   

Największe szanse na pracę i szybkie zatrudnienie w woj. kujawsko-pomorskim oraz Toruniu mają kierowcy i wykwalifikowani pracownicy na produkcji. A jeśli ktoś jest chętny do pracy na zmianę, może przebierać w ofertach.

Według badania badania zrealizowanego w sierpniu tego roku przez SW Research na zlecenie OLX Praca  bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych jest obecnie zauważalne w całym kraju. Nie inaczej sytuacja kształtuje się w naszym regionie. Na Kujawach i Pomorzu najbardziej poszukiwanymi obecnie fachowcami (pośród zawodów fizycznych) są pracownicy produkcyjni. W serwisie OLX Praca w lipcu tego roku liczba aktywnych ofert dotyczących tego fachu sięgnęła 1,6 tys. W regionie brakuje także osób do pracy w transporcie i spedycji, głównie kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych (ponad 1,5 tys. ofert). Na trzecim miejscu wśród deficytowych zawodów znaleźli się natomiast pracownicy remontowo-budowlani. Oferty kierowane do tego sektora stanowią blisko 21 proc. wszystkich ogłoszeń adresowanych do pracowników fizycznych lub produkcyjnych.

Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych poszukiwani są obecnie w niemal 80 proc. powiatów. Szczególnie duży deficyt pracowników w tym sektorze jest widoczny na północy regionu – w powiatach sępoleńskim i tucholskim. Poszukiwane są tu osoby do pracy w transporcie zarówno krajowym, jak i międzynarodowym.

Bardzo duży deficyt cieśli i stolarzy zauważalny jest natomiast w powiecie chełmińskim, a dekarzy i blacharzy brakuje w powiecie inowrocławskim. Robotnicy budowlani poszukiwani są natomiast w ponad połowie powiatów naszego województwa, tj.: nakielskim, żnińskim, bydgoskim (gdzie panuje duża rotacja pracowników), chełmińskim, świeckim (w którym pracę podejmują obcokrajowcy), toruńskim, inowrocławskim, golubsko-dobrzyńskim (praca robotników w tym powiecie wiąże się często z delegacjami), brodnickim i wrocławskim. Pracowników robót wykończeniowych brakuje z kolei w aż 13 powiatach województwa kujawsko-pomorskiego. Wyjątek stanowią powiaty: tucholski, mogileński, aleksandrowski, lipnowski, rypiński, golubsko-dobrzyński oraz Toruń. W wymienionych regionach liczba ofert pracy jest bowiem zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do jej podjęcia.