Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

PAMIĘCI WSPÓŁTWÓRCY S W INOWROCŁAWIU

wtorek, 28 Wrzesień, 2021

Pod koniec września przypada 15. rocznica śmierci Jana Wojciecha Zielińskiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia okresu stalinowskiego oraz jednego z najważniejszych działaczy NSZZ „Solidarnośc” w Inowrocławiu.

Już wkrótce o jego życiu i działalności opozycyjnej będziemy mogli przeczytać w jednej z najnowszych publikacji Instytutu Pamięci Narodowej, o czym opowiedział autor broszury Wojciech Gonera:
Jan Zieliński, dla bliskich, przyjaciół i współpracowników „Wojtek” (było to jego drugie imię, a także konspiracyjny pseudonim) to zapomniany bohater najnowszej historii. Ten żołnierz AK i więzień okresu powojennego zaangażował się w działalność opozycyjną w PRL jeszcze przed Sierpniem ’80.

Współtworzył Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” w Inowrocławiu i aż do 13 grudnia 1981 r. pozostawał jednym z najważniejszych uczestników ruchu związkowego w mieście. W środowisku opozycyjnym ceniono go zwłaszcza za odważne demaskowanie nadużyć władzy na łamach prasy niezależnej, z powodu czego był represjonowany.

Bezkompromisowa postawa Zielińskiego imponowała wielu, szczególnie młodym inowrocławianom, którzy m.in. z jego inspiracji powołali Niezależny Samorządny Związek Młodzieży Szkolnej „Solidarność”. Inni zarzucali mu przesadną brawurę, nie rozumiejąc, skąd bierze się skłonność do ryzyka i otwarcie manifestowana kontestacja socjalistycznej rzeczywistości w Polsce.

Najdłużej internowany w stanie wojennym spośród wszystkich inowrocławskich związkowców, stał się legendą miejskiej konspiracji. W wolnej już Polsce skoncentrował się na rozwoju lokalnych struktur Światowego Związku Żołnierzy AK.

Do końca starał się uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym Inowrocławia, przyczyniając się do spopularyzowania wiedzy o losach konspiracji niepodległościowej wśród młodego pokolenia.

Broszura pt. „Jan Zieliński ‚Wojtek’” zostanie wydana w ramach serii „Bohaterowie Niepodległej”, jej cyfrowa wersja wkrótce będzie dostępna na stronie internetowej IPN.

inf.