Omówienie stanu przygotowań do najbliższych przedsięwzięć związku, podział zadań wśród „prezydiantów”, sytuacja lokalnych firm chemicznych – to najważniejsze tematy dzisiejszych obrad Prezydium ZR.
Na początku obrad członkowie Prezydium ZR omawiali sytuację naszych związkowców w zakładach pracy regionu, ze szczególnym uwzględnieniem firm przemysłu chemicznego. Na razie nie ma zapowiedzi dalszych zwolnień (poza tymi, o których informowaliśmy) ale nie widać też ożywienia, ponieważ rynek branży dalej jest zalewany tanimi produktami ze wschodu i Azji (w tej sprawie ZR i inne struktury, nawet kz kierują pisma do rządu RP).
Wygląda na to, że w najbliższych dniach może nas spotkać protest pracowników lokalnych muzeów. Chodzi oczywiście o wynagrodzenia, które (w wielu wypadkach) ledwie mieszczą się nad minimum krajowym. Nasi związkowcy działający w toruńskich placówkach zapowiadają „walkę o swoje”. W tej sytuacji zbliżająca się popularna akcja „noc muzeów” może nie przebiegać zgodnie z planami władz samorządowych, które w wielu wypadkach są właścicielami najbardziej prestiżowych muzeów. O sprawie będziemy informowali, a na razie trwają rozmowy.
Omawiano przygotowania do jubileuszu 45-lecia związku i sposobach uhonorowania najbardziej zasłużonych działaczy. Rozmaite pomysły studzą ceny usług i materiałów, więc ostateczne decyzje przesunięto do obrad Zarządu Regionu. Zaplanowano je na dzień 30 maja (piątek) w Toruniu.
Prezydium z satysfakcją przyjęło, że nasz nowy trener związkowy Piotr Fabiański 23 maja przeprowadzi pierwsze szkolenie SIP w Inowrocławiu. Są plany dalszych, w tym kursów podstawowych.
Jest projekt regionalnego medalu 45-lecia. Wszystkie szczegóły z nim związane zostaną podjęte i ogłoszone po otrzymaniu ofert kosztowych z wytwórni.
Walne Zebranie Delegatów Regionu jest ostatecznie wyznaczone na dzień 19 września 2025, w Toruniu.
W końcowej części obrad Prezydium podjęło szereg decyzji wynikających ze zwykłego zarządu majątkiem Regionu.
Red.