Kiedyś w Regionie co najmniej kilkanaście komisji zakładowych dość regularnie wydawało swoje biuletyny papierowe. Czasy się zmieniły i gazety zastąpiły(?) tzw. „grupy” na komunikatorach internetowych. Jednak jest w naszej społeczności komisja zakładowa, która nadal regularnie „wypuszcza” swoją gazetę i zamieszcza ją też na swojej stronie www. Mowa oczywiście o NSZZ Solidarność we włocławskim Anwilu (przewodniczący Robert Wichrowski), o której już kilka razy pisaliśmy właśnie w kontekście redagowanego biuletynu „Refleksje”.
Dziś – gratulując przewodniczącemu Robertowi Wichrowskiemu i jego zespołowi wytrwałości, oraz ambicji – przedstawiamy najważniejsze artykuły z ostatniego numeru i jednocześnie zachęcamy do odwiedzania strony – link –
https://solidarnosc-anwil.pl/
Wynegocjowaliśmy dodatkową nagrodę z okazji 60-lecia ANWIL S.A.
Po kilku rundach rozmów pomiędzy organizacjami związkowymi a Pracodawcą zakończyły się negocjacje dotyczące jednorazowej nagrody dla pracowników z okazji 60-lecia ANWIL S.A. Proces negocjacyjny trwał kilka tygodni i obejmował kilka spotkań przedstawicieli organizacji związkowych z Zarządem Spółki. Nasz związek regularnie przypominał Pracodawcy różnymi akcjami o tym ważnym święcie.
Podczas pierwszych rozmów Pracodawca zaproponował wypłatę nagrody w wysokości 1000 zł dla każdego pracownika pod warunkiem wygospodarowania środków na ten cel po przez zawieszenie na kolejny rok: posiłków pracowniczych, doładowań na platformę kafeteryjną MyBenefit oraz waloryzację dodatków i świadczeń ujętych kwotowo w ZUZP.
Propozycja Pracodawcy została kategorycznie odrzucona przez stronę społeczną. Kolejna propozycja Pracodawcy to 1000 zł brutto na pracownika bez zabierania świadczeń z roku 2027. Propozycja ta została zaakceptowana przez większość organizacji. NSZZ „S” wraz z Związkiem MZZ Liga Spółek ORLEN nie przyjęły tej propozycji. Mimo kilku kolejnych spotkań z Pracodawcą nie mogliśmy osiągnąć porozumienia.
W dniu 10.06.2026 r. uzgodniono wypłatę nagrody w wysokości 1500 zł brutto na pracownika, co oznacza wzrost nagrody o 500 zł od ostatniej propozycji Pracodawcy (1000 zł brutto).
Przebieg negocjacji pokazał, że organizacje związkowe aktywnie uczestniczyły w rozmowach dotyczących warunków nagrody. Szczególnie widoczne było konsekwentne stanowisko NSZZ „Solidarność”. Dziękujemy wszystkim pracownikom za zainteresowanie sprawą oraz wsparcie okazywane podczas prowadzonych negocjacji.
Grupa Orlen opublikowała wyniki.
Czy to również nasze wyniki? Zysk netto Grupy Orlen w pierwszym kwartale tego roku wyniósł ponad 8,1 mld zł i był wyższy o ponad 3,9 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego – przekazał koncern w raporcie giełdowym. Jego przychody wyniosły 75,8 mld zł, a EBITDA LIFO osiągnęła 14,1 mld zł. „Po uwzględnieniu obciążeń podatkowych w kwocie 3 mld 21 mln zł zysk netto Grupy Orlen osiągnął wartość 8 mld 154 mln zł i był wyższy 3 mld 948 mln zł rok do roku” – przekazał w czwartek koncern w skonsolidowanym raporcie za pierwszy kwartał tego roku.
W komunikacie prasowym koncern podkreślił, że „Grupa Orlen zakończyła pierwszy kwartał 2026 r. z dobrymi wynikami finansowymi”. Jak zaznaczono, przy zysku netto 8,1 mld zł przychody wyniosły tam 75,8 mld zł, natomiast EBITDA LIFO osiągnęła 14,1 mld zł, „co jest efektem wysokiej efektywności operacyjnej i rosnących wolumenów sprzedaży wszystkich kluczowych produktów”. Jednocześnie koncern podał, że w pierwszym kwartale tego roku przeznaczył 5,4 mld zł „na inwestycje wzmacniające bezpieczeństwo energetyczne oraz rozwój nowoczesnych zero i niskoemisyjnych źródeł energii”.
Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara zwrócił uwagę, że początek tego roku „upłynął pod znakiem dużej niestabilności i bezprecedensowej zmienności na światowych rynkach energii”. Zaznaczył przy tym, że w takim otoczeniu koncern kolejny raz „potwierdził swoją odporność i skuteczność działania”.
NSZZ „S” ruszyła na protest do stolicy.
Nie chcemy Zielonego Ładu! 20 maja 2026 r. Komisja NSZZ „Solidarność” w ANWILU S.A. wzięła udział w ogólnopolskim proteście w Warszawie. Wraz z liczną grupą związkowców z Włocławka nasi przedstawiciele manifestowali sprzeciw wobec zwolnień grupowych, ograniczania praw pracowniczych oraz działań zagrażających polskiemu przemysłowi i bezpieczeństwu gospodarczemu kraju. Dziękujemy wszystkim członkom i sympatykom związku za udział, solidarność oraz wspólne zaangażowanie w obronę miejsc pracy i praw pracowniczych. Razem pokazaliśmy, że głos pracowników ma znaczenie.