Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

CYFROWE WSPOMNIENIA ZWIĄZKOWCÓW

wtorek, 20 Lipiec, 2021

 „Wielka Solidarność”

Radio Gdańsk we współpracy z Instytut Pamięci Narodowej już w ubiegłym roku zrealizowało projekt „Wielka Solidarność” mający na celu upamiętnienie 40. rocznicy strajków na Wybrzeżu.  Pierwsze nagrania rozpoczęły się 15 czerwca 2020 r., a zakończono je po dwóch miesiącach w czasie których zarejestrowano wspomnienia kilkudziesięciu działaczy NSZZ „Solidarność”. Nie zabrakło akcentów z naszego Regionu.

 IPN wraz z Radiem Gdańsk postanowili w wyjątkowy sposób upamiętnić okrągłą, 40. rocznicą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, oddając głos bohaterom tamtych dni, pozwalając im samym opowiedzieć historię tej niespotykanej w dziejach świata, samoorganizującej się siły społecznej jaką była „S”.

– Istotą projektu jest zwrócenie uwagi na solidaryzm społeczny, który w rekordowo krótkim czasie (do 10 listopada 1980 r. – rejestracja NSZZ „Solidarność”), przeobraził komitety strajkowe w założycielskie i zdecydował o strukturze Solidarności  jako  jednego ogólnokrajowego związku o strukturze regionalnej.  Organizacje związkowe powstały wówczas we wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach, licząc niemal 10 mln członków.  Do powołania ogniw związku  nie dopuszczono jedynie w Ludowym Wojsku Polskim i Milicji Obywatelskiej – mówi jeden z inicjatorów akcji, Prezes Zarządu Radia Gdańsk Adam Chmielecki.

Do udziału w nagraniach zostali zaproszeni  twórcy Solidarności z Komisji Krajowej, z regionów, licznych komisji zakładowych, oraz ówcześni uczniowie, studenci, uczestnicy Duszpasterstw Akademickich, i innych struktur opozycyjnych, w tym wydawcy, drukarze i czytelnicy „drugiego” obiegu.

– IPN od początku swojej działalności zajmuje się notacjami, czyli zapisywaniem tego, co świadkowie historii pamiętają. To jest bardzo ważne. II wojna światowa, powstanie warszawskie, Żołnierze Wyklęci, możemy wymieniać kolejne wydarzenia, których świadkowie wciąż żyją. To są niezwykłe postacie, ale jednocześnie takie zwykłe osoby, których nazwisk nie kojarzymy z tą wielką historią. Jednak tak wiele ciekawego mają do powiedzenia, że to jest absolutnie bezcenne. Zresztą w ten sposób zachowujemy pamięć tych ludzi dla potomnych, badaczy, także dla tych, którzy będą się zajmować tą tematyką w przyszłości. Ale też chodzi o to, żeby odtworzyć tamtą rzeczywistość – komentował na antenie Radia Gdańsk dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz.

Jak na stronie Radia Gdańsk napisał jeden z organizatorów – Andrzej Urbański:

Mamy nadzieje, że poprzez ten wspólny projekt Instytutu Pamięci Narodowej i Radia Gdańsk, który nazwaliśmy „Wielka Solidarność”, udało nam się ukazać państwu wielką siłę solidarności międzyludzkiej, tworzonej w tamtych czasach. Ufamy, że nasi słuchacze będą chcieli przekazywać ją dalej, pamiętając, że Sierpień ’80 i powstanie wielomilionowego ruchu „Solidarność” to wydarzenie nie tylko historyczne, ale wciąż żywe dziedzictwo, do którego warto się odwoływać.

Audycje są do wolnego wysłuchania ze strony internetowej Radia Gdańsk (łatwo znaleźć pod osobnym przyciskiem „Wielka Solidarność”). Tu polecamy wspomnienia niespokojnego ducha Regionu Toruńskiego, czyli Wiesława Cichonia (na zdjęciu u góry), który m.in. zajmował się związkowymi wydawnictwami, był redaktorem naczelnym „Wolnego Słowa”.

https://www.youtube.com/watch?v=2mgowS2BAJk

https://radiogdansk.pl/audycje-rg/wielka-solidarnosc/item/112712-skad-byla-w-nich-sila-ludzie-sierpnia-80-fudakowski-cichon-gwiazda-jagielski-osipow-muskat