Tysiące maturzystów w całej Polsce odebrały świadectwa dojrzałości, które… okazały się nieważne. Powód? Błędne druki z nieaktualnym symbolem resortu. Minister edukacji Barbara Nowacka potwierdziła, że szkoły będą musiały wydrukować dokumenty ponownie.
– Obowiązuje rozporządzenie, które jeszcze ma starą nazwę w stopce. Będziemy prosili szkoły, żeby pamiętały o tym w procesie rekrutacyjnym, tak żeby uczniowie nie ucierpieli przez błąd
– wyjaśniała dziennikarzom Nowacka.
W roku szkolnym 2024/2025 szkoły są zobowiązane do wydawania świadectw według wzorów określonych w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki z 7 czerwca 2023 r. Jednak w wielu placówkach uczniowie otrzymali dokumenty niezgodne z obowiązującym wzorem. Problem dotyczy oznaczenia resortu edukacji. Na świadectwach widnieje skrót „MEN” (Ministerstwo Edukacji Narodowej), podczas gdy zgodnie z obowiązującymi przepisami z 2023 r. powinien to być skrót „MEiN” (Ministerstwo Edukacji i Nauki).
Teoretycznie jest to poprawna nazwa ministerstwa. Jednak wciąż obowiązuje rozporządzenie z 2023 r. o wzorze świadectw wydawanych uczniom — mówiące o używaniu skrótu MEiN.
Poślica wiceministrzyca edukacji Katarzyna Lubnauer tłumaczyła (w rozmowie z portalem ONET), że taki błąd na świadectwie może prowadzić do problemów w przyszłości i podważać autentyczność dokumentu. „
Świadectwo szkole jest dokumentem państwowym, którym ktoś się może legitymować, nie tylko teraz, ale i w przyszłości. Mogłyby być wątpliwości co do prawdziwości tego dokumentu” — przypomniała.
Resort wydał komunikat w związku z „docierającymi do Ministerstwa Edukacji Narodowej sygnałami o możliwych błędnie wydanych świadectwach ukończenia szkoły na blankietach niezabezpieczonych przed fałszerstwem oraz z nieaktualnym symbolem”.
Poinformował, że świadectwo ukończenia szkoły – jako dokument publiczny trzeciej kategorii – ma również zawierać symbol nazwy producenta, rok produkcji i oznaczenie indywidualne blankietu.
MEN zaznaczyło, że w sytuacji, gdy szkoła wydała świadectwo ukończenia szkoły na blankiecie niezabezpieczonym przed fałszerstwem lub – korzystając z systemów informatycznych używanych do drukowania świadectw – użyła nieaktualnego wzoru, powinna
„niezwłocznie” świadectwo wymienić zgodnie z zapisem rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków.