Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

‚WODOROWY” SOLBET!

wtorek, 24 Październik, 2023

7 października 2023 r. przy głównym zakładzie produkcyjnym SOLBET w Solcu Kujawskim oficjalnie otwarto pierwszą w Polsce wytwórnię zielonego wodoru. Podczas otwarcia została zaprezentowana nie tylko instalacja wytwórni, ale również stacja tankowania.

Wodór uznawany jest za najpowszechniej występujący pierwiastek we wszechświecie – otacza nas zewsząd, choć z reguły nie w postaci czystej, ale w formie najróżniejszych związków chemicznych, zaś  jego pozyskiwanie nie jest bezemisyjne. Obecnie na świecie powstaje ok. 100 mln ton tego paliwa rocznie, ale do produkcji potrzebny jest gaz ziemny oraz inne surowce. Wskutek czego przy wytwarzaniu tony wodoru powstaje ok. 10 ton dwutlenku węgla, dlatego takie paliwo nazywane jest „szarym„.
Oprócz wodoru „szarego” powstaje jeszcze „niebieski”.Jego produkcja jest identyczna, ale powstały dwutlenek węgla może być albo magazynowany, albo wykorzystywany w przemyśle. Ale i w tym przypadku spora część gazu cieplarnianego jest uwalniana do atmosfery.

Najczystszym jest tzw. WODÓR ZIELONY, którego produkcja jest ekologiczna i oparta na procesie elektrolizy. Ten właśnie rodzaj ma być produkowany w Solcu Kujawskim.

Umożliwi zagospodarowanie nadwyżek czystej energii wyprodukowanej przez turbiny wiatrowe znajdujące się na terenie zakładu do produkcji zielonego wodoru. W początkowym okresie wodór będzie wykorzystywany do tankowania wózków widłowych i samochodów osobowych używanych w dziale sprzedaży, a docelowo będzie również używany przy produkcji betonu komórkowego.

Informacja o „nadwyżce czystej energii” jest tu bardzo istotna, ponieważ w procesie elektrolizy wody prąd elektryczny jest wykorzystywany do rozdzielenia wody na wodór i tlen. Wodór przemieszcza się do bieguna naładowanego ujemnie, a tlen do bieguna naładowanego dodatnio (w procesie elektrolizy anoda jest naładowana dodatnio, a katoda ujemnie). Jeśli energia elektryczna dla elektrolizerów pochodzi ze źródeł odnawialnych (jak w Solcu Kujawskim), wówczas produkowany wodór można sklasyfikować jako ekologiczny.

Jak stwierdził prezes Solbetu Marek Małecki:

Pierwszy zielony wodór w Polsce jest w Solcu Kujawskim i produkowany na technologii amerykańskiej. Dumni z postępów firmy są także nasi związkowcy (mamy w Solbecie silną organizację związkową NSZZ”S”) i sami zabiegają o popularyzację jej osiągnięć. To też jest częścią związkowej pracy.

Przypomnijmy, że w lipcu 2020 roku Komisja Europejska opublikowała „Strategię wodorową dla neutralnej klimatycznie Europy”. Zielony wodór wymieniany jest jako jeden z kluczowych nośników energii, który może przyczynić się do realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Do 2050 roku wodór ma być w pełni zeroemisyjnym, ogólnodostępnym źródłem energii w UE.

Fot. Solbet

Redaktor