Wczoraj (30 sierpnia , niedziela), w Toruniu miały miejsce główne uroczystości regionalne 40-lecia NSZZ ”Solidarność”. Punktami kulminacyjnymi były: msza św. w Katedrze Świętych Janów, przemarsz ze sztandarami śródmieściem do miejsc pamiątkowych dla związku oraz złożenie tam kwiatów i uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego.
O godzinie 14.00 w toruńskiej Katedrze Świętych Janów rozpoczęła się uroczysta msza św. w intencji związkowców i całej Polski. Przedtem dotarły poczty sztandarowe, zaproszeni goście, wśród których byli działacze opozycji politycznej z czasów PRL, członkowie Zarządu Regionu, a także pewna grupa torunian. Koniecznie należy odnotować obecność Pani poseł Joanny Borowiak (PiS), ponieważ ta parlamentarzystka sama jest członkiem naszego związku. Był także przedstawiciel ministra rolnictwa- posła Krzysztofa Ardanowskiego.
Nabożeństwo celebrowali księża dobrze znani w naszym związkowym środowisku: ks. Stanisław Kardasz i ksiądz Józef Nowakowski, który także wygłosił kazanie. Kapłan skupił się na potrzebie „dobrego przykładu”, jaki w dzisiejszych czasach powinni dawać ci, którzy są depozytariuszami polskości, pozytywnych wartości, generalnie – życia. Uznał, że NSZZ „Solidarność” w swej masie i przekazie tym właśnie się odznacza. Przestrzegł przed nowymi prądami życia społecznego będącymi odwrotnością nie tylko nauki kościoła katolickiego, lecz także zwykłego pojmowania „aktywności dla życia”.
Mszę zakończono śpiewem „Boże coś Polskę”, zaś po uformowaniu kolumny, na czele której szły poczty sztandarowe, ruszono na ulice Torunia, w kierunku siedziby Zarządu Regionu na której od lat jest umieszczona tablica pamiątkowa poświęcona lokalnej Solidarności.
Słoneczna pogoda oraz fakt, że była to „niedziela handlowa” spowodowały, iż na ulicach toruńskiej Starówki przechodziły tłumy (o zaparkowaniu samochodu w okolicach śródmieści można było jedynie pomarzyć) mieszkańców i turystów , a mimo to chętnie ustępowali przemieszczającej się kolumnie Solidarności.

Po złożeniu kwiatów przed tablicą na siedzibie ZR
Od pamiątkowej tablicy zebrani przeszli pod pomnik księdza Jerzego Popiełuszki, gdzie kapelan Józef Nowakowski zaintonował „My chcemy Boga” i „dopilnował” by ta pieśń została odśpiewana we wszystkich zwrotkach.

Przed pomnikiem ks. Popiełuszki
Następnie kwiaty złożono pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski (znajduje się na siedzibie Krajowej Spółki Cukrowej) i wreszcie – przy „Kamieniu” Towimoru, czyli miejscu, gdzie upamiętniono słynny strajk załogi toruńskiej firmy. Słynny dlatego, ponieważ wówczas, w sierpniu 1980 roku pobudził do akcji pracowników innych lokalnych firm. Tu, przy Kamieniu zebrani mieli okazję wysłuchania znakomitego – jak zawsze – wystąpienia profesora Wojciecha Polaka nie tylko poruszającego kwestię samego strajku w Towimorze, lecz także przypominającego ogólne tło wydarzeń, „okraszone” niemal humorystycznymi uwagami naszego historyka.

Profesor Polak i część zebranych
Uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu w sali Hotelu Walter, wzbogacone o tłum zaproszonych gości miało w zasadzie jeden główny punkt, a mianowicie przyjęcie stanowiska z okazji 40- lecia związku (zamieszczamy niżej), co też się stało przez aklamację.
Następnie wysłuchano okolicznościowych wystąpień różnych gości (świetne przemówienie Michała Grabianki z Solidarności RI o motywach skłaniających wówczas (w 1980r) ludzi do poświęceń, przypominające sylwetki już nie żyjących, wraz z życzeniami dla Tomka Jeziorka jako przewodniczącego ZR by związek pod jego kierownictwem „zawsze służył Polsce”), a kilka osób spośród zaproszonych oficjeli otrzymało pamiątkowe zegary z logo Solidarności.

Po wystąpieniach, wiceprzewodniczący Janusz Dębczyński zamknął zebranie.
txt&foto Piotr Grążawski
Jeszcze dziś zamieścimy relację filmową z uroczystości, a także więcej zdjęć.
Toruń 30 sierpnia 2020
Stanowisko Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego
w 40-lecie powstania NSZZ Solidarność”
Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w 40. rocznicę powstania Związku składa wyrazy szacunku i wdzięczności wszystkim, którzy niesieni wezwaniem Św. Jana Pawła II latem 1980 roku podjęli wspólny wysiłek w walce o godność i podmiotowość ludzi pracy. „Solidarność” rodziła się w całej Polsce i tworzyły ją tysiące ludzi. Każdy strajk, każde porozumienie, każde poświęcenie miało znaczenie i przyczyniło się do tego wielkiego pokojowego sukcesu.
Swoje dążenia – w tym to najważniejsze o prawie do niezależnego od władzy i pracodawców związku zawodowego – strajkujący pracownicy sformułowali w postaci postulatów, które jako swoje dziedzictwo i zobowiązane, NSZZ „Solidarność” nadal realizuje.
Przywołując rocznicę pracowniczego zrywu, który w konsekwencji przyniósł Polsce niepodległość przypominamy, że była i jest jedna „Solidarność”. Nasz Związek powstał 40. lat temu i nieprzerwanie funkcjonuje realizując to, o co wtedy walczyli polscy pracownicy. Jest depozytariuszem i kontynuatorem sierpniowego dziedzictwa, z którego dzisiaj szczególnie ważne jest przesłanie dialogu i porozumiewania się, jako drogi do rozwiązywania trudnych społecznych problemów i napięć.
W tym szczególnym, uroczystym dniu z wdzięcznością i szacunkiem wspominamy wszystkie nasze Koleżanki i Kolegów, którzy aktywnie działając w strukturach trzech Regionów: Toruńskiego, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, oraz części Bydgoskiego, czyli struktur dziś tworzących współczesny Region Toruńsko-Włocławski przyczynili się do jego zbudowania, integracji pracowników i dbałości o godną reprezentację interesów ludzi pracy.