W całym Regionie odbywały się uroczystości związane z kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Wszędzie podkreślano fakt, iż jego wprowadzenie przez Jaruzelskiego spowodowało wstrzymanie na wiele lat demokratyzacji Polski, straty w ludziach, recesję gospodarczą. Jednocześnie był to czas – sprawdzian postaw, hartu ducha, wierności ideałom. Nie wszyscy wyszli z niego bez skazy ale każdego kolejnego 13 grudnia pamiętamy o tych, którzy wykazali się dzielnością i nawet niekoniecznie skłonnością do wielkich czynów, a do normalnego życia, w którym przenosi się przez pokolenia wartości narodowe.
Powoli do Regionu spływają relacje z rozmaitych przedsięwzięć mających uczcić ofiary stanu wojennego. Będziemy je prezentowali na naszej stronie.
Toruń , noc z 12 na 13 grudnia, pierwszy z prawej – Tomasz Jeziorek

Torunianie upamiętnili 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego m.in. w ten sposób, że o północy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą przypominającą patriotyczne demonstracje mieszkańców 1 i 3 maja 1982 roku. Oprócz torunian, członków Stowarzyszenia Solidarni-Toruń Pamięta, był tam też przewodniczący Zarządu Regionu Tomasz Jeziorek, poczet sztandarowy z przewodniczącym Oddziału Toruń NSZZ „S”: Jerzym Wiśniewskim (na fot. obok) i grupa związkowców, prezydent Torunia Michał Zaleski i wicewojewoda Józef Ramlau.
13 grudnia, we Włocławku o godzinie 17.00 z udziałem przewodniczącego ZR T. Jeziorka, przewodniczącego Oddziału Włocławek NSZZ „S” Janusza Dębczyńskiego, członków Prezydium ZR, związkowców, przedstawicieli władz dokonano uroczystego odsłonięcia odnowionej tablicy pamiątkowej na tamtejszym więzieniu, a następnie o godzinie 18.00 wszyscy udali się do włocławskiej bazyliki katedralnej na uroczystą mszę świętą.
Po jej zakończeniu złożono kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem ustawionym kiedyś w 21 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, przy Muzeum Diecezjalnym, a poświęconym ofiarom stanu wojennego.
Do sprawy wrócimy.
Redaktor – Przy tytule i niżej fot z uroczystości we Włocławku

