Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

CAŁA PASJA MARCINA

czwartek, 25 Lipiec, 2019

W oryginalny sposób członek stowarzyszenia Solidarni – Toruń pamięta Marcin Orłowski podziękował tym, którzy wsparli go finansowo i tym samym umożliwili pozyskanie zbioru polskiej prasy konspiracyjnej z okresu II wojny światowej. Kolekcjonowanie prasy podziemnej to jedna z licznych pasji Marcina. Donatorzy zostali zaproszeni do mieszczącego się w murach średniowiecznego kościoła Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.

Marcin Orłowski to znany nie tylko w Toruniu (gdzie mieszka) pasjonat, kolekcjoner wszelkich historycznych druków patriotycznych. W swoich zbiorach posiada imponującą kolekcję regionalnych wydawnictw solidarnościowych, niepodległościowych, swego czasu zrobił też wystawę w naszej siedzibie (jeszcze przy ul. Kopernika). Rzecz jasna Marcin doskonale zna historię swoich skarbów, osobiście poznał wielu autorów, ich twórców, no i potrafi opowiadać o zbiorach, a także okolicznościach ich powstania. Ma wielkie zasługi w dokumentowaniu działań regionalnej Solidarności.

Wdzięczny tym którzy Go wsparli w zakupie cennego zbioru zaprosił wszystkich do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, które mieści się w byłym średniowiecznym kościele Tam gospodarz spotkania zanim zaprezentował pozyskane konspiracjana, uraczył zaproszonych barwną opowieścią o roli „bibuły” w historii Polski. Zaczął od konfederacji barskiej, a skończył na podziemiu solidarnościowym. Opowieść ilustrowana była co smakowitszymi okazami z prywatnych zbiorów.    Na koniec zaprezentowano toruńską drukarnie, w której powstawały wydawnictwa podziemne w latach osiemdziesiątych. Istniejące dzięki pasji i zaangażowaniu pana Dariusza Subocza muzeum jest idealnym miejscem do prezentacji tego unikalnego „eksponatu”. Warto przy okazji przypomnieć, że Marcin Orlowski był jednym z najgorętszych orędowników pozyskania tej zachowanej w posesji już nieżyjącego dr Stanisława Osmańskiego solidarnościowej drukarni i umieszczenia jej w grębocińskim muzeum.

Redaktor

Zdjęcia Zdzisław Wiśniewski