Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

CZY DANIEL OBAJTEK DOŁĄCZY DO PROTESTU?

poniedziałek, 29 Czerwiec, 2026

Wzburzony tym, co usłyszał w Solino  – tak zapowiedział.

Prowadzący protest w SOLINO domagają się także, aby państwo przejęło strategiczne aktywa firmy QEMETICA związane z produkcją sody, soli oraz budową i utrzymaniem systemów magazynowych. Ten postulat nabrał szczególnego znaczenia na początku czerwca. Wtedy to grupa chemiczna QEMETICA (dawny CIECH) podpisała przedwstępną umowę sprzedaży swojego biznesu solnego na rzecz międzynarodowej firmy solno-nawozowej K+S.

Umowa zakłada zbycie dwóch zakładów – jednego w niemieckim Staßfurcie, a drugiego w Janikowie w województwie kujawsko-pomorskim za kwotę około 1,5 – 1,6 mld zł. QEMETICA podała, że zamknięcie transakcji sprzedaży planowane jest na pierwszy kwartał 2027 roku.

Nie wolno tego sprowadzać do zwykłej transakcji biznesowej. To nie jest wyłącznie sprzedaż zakładów. To jest sprzedaż wpływu na obszar, który ma znaczenie strategiczne dla państwa

– podkreślili nasi związkowcy z Solidarności działający w Solino.  

Daniel Obajtek dołączy do głodówki

W zeszły piątek przed siedzibą inowrocławskiego Solino pojawił się europoseł Daniel Obajtek. Były prezes Orlenu zapowiedział wtedy, że w najbliższych dniach dołączy do głodówki prowadzonej przez pracowników Solino.

I apeluję do wszystkich samorządowców, do wszystkich związków zawodowych i do mediów, byście państwo pomogli ochronić tę firmę. A chcąc ochronić tę firmę, trzeba wykupić zakłady QEMETICA

– stwierdził były prezes Orlenu.

Pan premier, który zapowiada często repolonizację, ma teraz pole do popisu. Może QEMETICE wpisać na listę strategicznych spółek, a Orlen bez problemu może tę spółkę kupić, zamiast wypłacać 9 miliardów dywidendy. 9 mld, które wypłaca Orlen, nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Tak robi firma, która nie ma wizji na inwestowanie. Zamiast łatać dziury w budżecie państwa i wzmacniać fundusze emerytalne – bo 25 proc. tych pieniędzy trafia do funduszy emerytalnych norweskich i amerykańskich – to macie państwo pieniądze na to, by wykupić firmę QEMETICA

– ocenił Daniel Obajtek.