Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Ostatnie pożegnanie

Ostatnie pożegnanie
Żegnamy i uczestniczymy w ostatniej drodze naszego kol. Roberta Stankiewicza przewodniczącego Organizacji Zakładowej MZK sp.z o.o.
 
Robert walczył z chorobą od wielu miesięcy – tę walkę przegrał. Był, jest i będzie dla nas wzorem profesjonalnego, zawsze dobrze przygotowanego do wszelkich zadań związkowca. Józef Stankiewicz – jego ojciec , którego też już nie ma z nami – tworzył Związek w PKP w Grudziądzu – można powiedzieć, że w genach coś zostało. Służył jak umiał Związkowi, ale także i przede wszystkim miłował rodzinę – wielokrotnie to podkreślał i manifestował. Jak mówił nie ma większej wartości ponad rodzinę. Robert był człowiekiem dialogu, dążenia do kompromisu, na co dzień jednak doświadczał wszystkich negatywnych skutków tzw. „dialogu ” z pracodawcą. Mimo tego był konsekwentny w swoim działaniu.
 
W imieniu własnym oraz NSZZ „Solidarność” Oddział w Grudziądzu pragnę podziękować Ci za twoją służbę na rzecz Związku. Ty uczyłeś się ode mnie – ja uczyłem się od Ciebie. Za tę naukę bardzo Ci dziękuję. SPOCZYWAJ W SPOKOJU, MY DOKOŃCZYMY DZIEŁA.
Krzysztof Brzeski przewodniczący NSZZ „Solidarność” Oddział Grudziądz
 
Rodzinie i przyjaciołom śp.Roberta Stankiewicza serdeczne wyrazy współczucia składa przewodniczący Leszek Walczak oraz prezydium Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność".
 

    Porażka wymiaru sprawiedliwości. 32 rocznica śmierci Grzegorza Przemyka.

    • Kategoria: Kraj
    Porażka wymiaru sprawiedliwości. 32 rocznica śmierci Grzegorza Przemyka.
    19 maja 1983 roku biskup Władysław Miziołek odprawił mszę św. za zmarłego w wyniku pobicia przez funkcjonariuszy MO Grzegorza Przemyka. Pogrzeb był wielką manifestacją przeciwko władzy komunistycznej i brutalności milicji.
     
    Kilka dni wcześniej, 12 maja 19-letni Przemyk, syn działaczki opozycji antykomunistycznej Barbary Sadowskiej, wraz z kolegami świętował maturę. Z Placu Zamkowego, gdzie został zatrzymany przez milicję został odwieziony na komisariat MO. Tam brutalnie go bito. 2 dni później, mimo przeprowadzonej operacji, chłopak zmarł. Sekcja zwłok wykazała liczne i rozległe obrażenia jamy brzusznej.
     
    Pogrzeb na Powązkach zgromadził tysiące ludzi. Był pierwszą od czasu wprowadzenia stanu wojennego tak wielką manifestacją przeciwko władzy komunistycznej i brutalności milicji.
     
    Za śmierć władza obarczyła lekarzy, którzy ratowali życie maturzyście. Część z nich uwolniono od zarzutów, na reszcie wymuszono zeznania grożąc zabiciem rodziny. W rezultacie skazano dwóch sanitariuszy i Barbarę Makowską-Witkowską, lekarkę która przesiedziała w więzieniu trzynaście miesięcy. Rok później funkcjonariusze MSW prowadzący pokazowe śledztwo dostali nagrody pieniężne za „ujawnienia wobec opinii publicznej rzeczywistej prawdy”. Po odzyskaniu niepodległości proces wznowiono, jednak w grudniu 2009 roku sąd apelacyjny w Warszawie uznał, że sprawa Grzegorza Przemyka przedawniła się 1 stycznia 2005, a tym samym umorzył wszystkie postępowania.
     
    W lipcu 2010 r. Sąd Najwyższy uznał za przedawnione śmiertelne pobicie Przemyka. I podkreślił, że sprawa śmiertelnego pobicia Grzegorza Przemyka jest porażką polskiego wymiaru sprawiedliwości. 
     
    hd

      Przeciwko likwidacji straży

      Przeciwko likwidacji straży
      Podbeskidzka "Solidarność" negatywnie zaopiniowała pomysł władz samorządowych Brzeszcz, dotyczący likwidacji Straży Miejskiej w tym mieście, wsparła też akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o lokalne referendum w tej sprawie. 
       
      W swej opinii Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" podkreślił, że strażnicy dobrze służą miejscowej społeczności między innymi dbając o porządek i bezpieczeństwo na terenie Brzeszcz. Związkowcy przytoczyli konkretne liczby i wyliczenia, które uzasadniają taką ocenę pracy Straży Miejskiej w Brzeszczach
      .
      "Solidarność" zaangażowała się także w akcję zbierania podpisów w obronie Straży Miejskiej, która odbyła się w sobotę, 16 maja. Tego dnia inicjatorzy referendum gminnego w sprawie dalszych losów Straży Miejskiej w Brzeszczach zbierali na Placu Targowym w Brzeszczach podpisy pod wnioskiem o jego przeprowadzenie. W ciągu kilku godzin zebrano ponad 600 (!) podpisów, które po dołączeniu do zebranych już wcześniej podpisów znacząco przekroczyły wymaganą przepisami prawa liczbę, niezbędną do złożenia wniosku o przeprowadzenie referendum.
       
      Aby referendum doszło do skutku, po złożeniu podpisów Rada Miejska w Brzeszczach musi poddać je weryfikacji. Jeśli okaże się, że po odrzuceniu wadliwych kart pozostanie wymagana ilość podpisów, radni w głosowaniu ostatecznie zdecydują, czy poddać temat likwidacji Straży Miejskiej opinii Mieszkańców. Jeśli zagłosują przeciw - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ma prawo uchylić uchwałę i nakazać Radzie Miejskiej zarządzenie terminu referendum.
       
       
      red.hd

        Sala BHP przyciągnęła tłumy

        • Kategoria: Kraj
        Sala BHP przyciągnęła tłumy
        Nie spać, tylko zwiedzać! Zgodnie z hasłem tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów, w nocy z soboty na niedzielę historyczną Salę BHP odwiedziło ponad 3 tys. zwiedzających.
         
        Dla gości przygotowano liczne atrakcje, m.in. projekcję filmu "Ludzie w cieniu tablic", koncerty Zbyszka Stefańskiego przed i po projekcji filmu, wystawę Instytutu Pamięci Narodowej "586 dni stanu wojennego" oraz prezentacje grup rekonstrukcji historycznej. 
         
        Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Grupie Rekonstrukcji Historycznej "SOJUSZ", Fundacji Archiwum Filmowe, Narodowemu Muzeum Morskiemu, Stoczni Gdańsk S.A., firmie VKA, przyjacielowi Sali BHP Robertowi Kwiatkowi, Kamili Orłowskiej, Łukaszowi Turskiemu, Stefanowi Kamińskiemu, Mariuszowi Jankowskiemu oraz wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowania imprezy.
         
        hd 

          Nagrodzą Ośmiu Wspaniałych

          Nagrodzą Ośmiu Wspaniałych
          Od kilku lat pomagają kolegom w nauce. Opiekują się osobami starszymi. Angażują się w zbiórki żywności i akcje mające na celu pozyskanie funduszy dla hospicjów. Teraz zostaną nagrodzeni.
           
          18 maja w siedzibie Rady Miasta Gdańska nastąpi wręczenie nagród laureatom XVI Gdańskiej Edycji Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Ideą konkursu jest propagowanie postaw prospołecznych i działalności na rzecz potrzebujących wśród młodzieży.
           
          Za najwspanialszą ze wspaniałych z okolic Gdańska uznano Sylwię Butowską z VII Liceum Ogólnokształcącego. Sylwia jest wolontariuszką aktywnie działającą od 2010 roku. Stale pomaga w Domu Dziecka w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Kartuzach, którego podopiecznym pomaga w nauce. Ponadto odwiedza osoby starsze w Domu Seniora „Nestor” w Żukowie. Oprócz niej laureatami tegorocznej edycji zostali: Dominik Chodkowski z Gimnazjum nr 2, Jan Gawor z Zespołu Szkół Samochodowych, Miłosz Kowalewski z Gimnazjum nr 29, Marcin Makowski z XIV Liceum Ogólnokształcącego, Natalia Murawska z XIV Liceum Ogólnokształcącego, Dominik Starczewski z Gimnazjum nr 3 oraz Anna Urbaniak z CKZiU nr 2. Ponadto jurorzy przyznali 8 wyróżnień.
           
           
          red.aja

            Piotr Majchrzak - pamiętamy

            Piotr Majchrzak - pamiętamy
            Dzisiaj mija 33 rocznica śmierci Piotra Majchrzaka, najmłodszej ofiary stanu wojennego w Poznaniu. 11 maja 1982 r. P. Majchrzak, uczeń Technikum Ogrodniczego, został dotkliwie pobity przez funkcjonariuszy ZOMO. W wyniku rozległych obrażeń zmarł nie odzyskawszy przytomności.  Śledztwo wówczas umorzono z powodu "niewykrycia sprawców przestępstwa”.
             
            Rodzice Piotra od ponad 30 lat walczą o wykrycie sprawców śmierci ich syna i zadośćuczynienie.
             
            Dzisiaj o godz. 8.00 w kościele św. Rocha została odprawiona msza św. w intencji śp. Piotra Majchrzaka, a godz. 17.00 zostaną złożone kwiaty przy kamieniu pamiątkowym, przy ul. Fredry w Poznaniu.
             
             
            red.hd

              Przyszedł czas, aby zawalczyć o lepszą przyszłość

              Przyszedł czas, aby zawalczyć o lepszą przyszłość
              W dniu 16 maja br. pod Zamkiem Królewskim w Warszawie odbyła się pikieta organizowana przez "Solidarność" z Zamku Królewskiego i Sekcję Pracowników Muzeów NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze.  
               
              Termin wybrano nieprzypadkowo. Podczas sobotniej "Nocy muzeów" placówki odwiedzane są przez setki zwiedzających, a celem pikiety było zwrócenie uwagi opinii społecznej na trudną sytuację socjalną w jakiej znajdują się pracownicy muzeów.
               
              Do protestu przyłączyli się również pracownicy, m.in. Muzeum Narodowego, Państwowego Muzeum Archeologicznego, Państwowego Muzeum Etnograficznego, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.  W tych placówkach wywieszono plakaty, a pracownicy mieli znaczki informujące o tym, ze solidaryzują się z akcją. W Muzeum Narodowym zorganizowano wystawę czasową smile emoticon informującą o postulatach pracowniczych.
               
              "Nasza wspólna akcja informacyjna skierowana jest przede wszystkim do społeczeństwa. Spotykamy się z powszechną akceptacja naszych postulatów - to ważne. Jeśli potrafimy powiedzieć o co nam chodzi - to pierwszy krok, a jeśli społeczeństwo nas popiera - to już nie jest tylko nasz problem - to wspólne dążenie do poprawy sytuacji" - napisali muzealnicy na swojej stronie na Facebooku.
               
              - Nasze protesty rozpoczęliśmy w październiku ubiegłego roku. Do tej pory muzealnicy nie mówili głośno o swojej sytuacji. Ale przyszedł czas, aby zawalczyć o lepszą przyszłość dla całej branży. Pensja w wysokości 1700 złotych na rękę i brak jakichkolwiek waloryzacji czy podwyżek od kilku lat spycha nas na granicę biedy -  tłumaczy Maciej Mechliński, przewodniczący Sekcji Pracowników Muzeów NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze.
               
              Dzień wcześnie w Krakowie również podczas "Nocy muzeów" protestowali muzealnicy z Małopolski.
               
               
              red.aja

                Czy jesteśmy solidarni? Debata oksfordzka w Głogowie

                Czy jesteśmy solidarni? Debata oksfordzka w Głogowie
                „Czy jesteśmy solidarni?” Pod tym tytułem 15 maja w Gimnazjum nr 1 w Głogowie odbyła się debata oksfordzka zorganizowana w ramach projektu „Solidarna szkoła”. Partnerami projektu są: ZR Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” i „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Głogowie.
                 
                Debatę poprzedziła prezentacja multimedialna „Solidarność – historia w pieśni zaklęta”, do której zespół wokalny wykonał piosenki: „Psalm stojących w kolejce”, „Nie zapomnijcie tamtych dni” i „Kołysanka”.
                 
                Następnie dwie drużyny przystąpiły do debaty. Przedstawiciele drużyn zabierali głos na przemian. Celem debaty była odpowiedź na pytanie co dziś pozostało z ideałów „Solidarności” i postulatów spisanych 35 lat temu.
                 
                Zadaniem pierwszej drużyny było przekonać publiczność , że Polacy są solidarni i pamiętają o ideałach sprzed 35 lat. Dyskutanci nawiązywali do postaw patriotycznych podczas okresu zborów i II wojny światowej. Przypomnieli o ruchu „Solidarności", który obalił komunizm. Przedstawili działania uczniów gimnazjum na rzecz chorej na raka koleżanki.
                 
                Zadaniem drugiej drużyny było wykazać, że Polacy nie zawsze byli i są solidarni. Uczniowie pokazali przykłady kolaboracji z zaborcami i okupantem podczas II wojny światowej. Przypomnieli, że po zwycięstwie "Solidarności" nastąpił rozpad tego obozu i dziś na scenie politycznej dominują dwie zwalczające się partie o korzeniach solidarnościowych. Stwierdzli, że Polacy chętnie włączają się w różne akcje, ale na co dzień daleko do postawy prawdziwej solidarności.
                 
                Poparcie publiczności rozłożyło się równomiernie dla obu drużyn.
                 
                Gośćmi  gimnazjalistów byli: Bogdan Orłowski przewodniczący ZR, Ewa Osomańska radna Rady Powiatu Głogowskiego, Elżbieta Rybak radna Rady Miasta Głogowa i przedstawicielka Wojciech Zubowskiego posła na Sejm RP, Jadwiga Nowak zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Głogowie, Jan Rzepa współpracownik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz uczniowie głogowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
                 
                Debata oksfordzka rozpoczyna cykl działań przygotowanych przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Głogowie mających na celu uczczenie 35 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.
                 
                Jolanta Peciak nauczycielka historii w Gimnazjum nr 1 w Głogowie
                 
                red.hd

                  Podwyżki płac w Miasteczku Śląskim i w Zbrosławicach

                  Podwyżki płac w Miasteczku Śląskim i w Zbrosławicach

                  200 zł brutto podwyżki otrzymają wraz z wypłatą za maj pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miasteczku Śląskim. Wyższe wypłaty wypłacone zostaną im z wyrównaniem od kwietnia. Porozumienie w tej sprawie podpisali z pracodawcą związkowcy z Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" ze Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.

                  Jak informuje Elżbieta Susek, przewodnicząca MOZ w tarnogórskim starostwie, związek w ośrodku pomocy społecznej w Miasteczku Śląskim funkcjonuje dopiero od niespełna trzech miesięcy. - Teraz pracownicy MOPS przekonali się, że utworzenie związku w placówce to był bardzo dobry ruch. Przyznają, że bez "Solidarności" pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć. To pierwsze podwyżki w ich ośrodku od czterech lat - mówi przewodnicząca.

                  Oprócz podwyżek pracownicy MOPS mogą się też spodziewać nagrody z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. - Na ten temat prowadzimy rozmowy z burmistrzem. Jak na razie wszystko jest na dobrej drodze. Liczymy, że uda nam się wynegocjować po 1200 zł brutto dla każdego pracownika - informuje Susek.
                   

                  Czytaj więcej: www.solidarnosckatowice.pl

                  red. hd

                    Porozumienie w sprawie postojowego w AMP

                    Porozumienie w sprawie postojowego w AMP

                    Pracownicy z Huty Królewskiej w Chorzowie za czas przebywania na postojowym otrzymają wyższe świadczenia, niż przewiduje Kodeks pracy. "Solidarność" z ArcelorMittal Poland podpisała  porozumienie w tej sprawie z pracodawcą. - Dążyliśmy do tego, żeby ci pracownicy jak najmniej stracili na wynagrodzeniu - mówi Jerzy Goiński, przewodniczący "Solidarności" w ArcelorMittal Poland.

                    Strony uzgodniły, że pracownik, który będzie przebywał na postojowym przez mniej niż 14 dni roboczych, otrzyma za ten okres 80 proc. wynagrodzenia. Za postojowe od 15 do 24 dni roboczych 75 proc wynagrodzenia, a od 25 do 40 dni roboczych 70 proc. Gdy postojowe będzie dłuższe niż 40 dni pracownik dostanie 60 proc. pensji. - To lepsze rozwiązanie od kodeksowego. Kodeks pracy przewiduje, że za każdy dzień postojowego pracownik powinien dostać 60 proc. wynagrodzenia - zaznacza Jerzy Goiński.

                    Pracownicy przebywający na postojowym będą kierowani na szkolenia oraz będą mieli możliwość wykorzystywania zaległych urlopów i dodatkowych dni wolnych wynikających z czterobrygadowego systemu pracy.

                    Czytaj więcej: www.solidarnosckatowice.pl

                    red. aja

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.