Menu
  • Polski (PL)

Ruszył proces ws. utrudniania działalności związkowej w firmie AstraZeneca

  • Kategoria: Branże
fot. pixabay
Przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa rozpoczął się proces, jaki został wytoczony Jarosławowi O., byłemu prezesowi zarządu polskiego oddziału AstraZeneca., o utrudnianie działalności związkowej w firmie AstraZeneca w latach 2016-2018.
 
Na ławie oskarżonych zasiadł dziś Jarosław O., którego oskarżono o utrudnianie działalności związkowej w firmie AstraZeneca. Stawiło się także dwoje spośród czterech oskarżycieli posiłkowych. To członkowie Komisji Zakładowej NSZZ "S" w AstraZeneca. Sprawę jednak odroczono, aby oskarżony mógł zapoznać się z pełną dokumentacją sprawy. Kolejna rozprawa odbędzie się 25 maja.
 
"Trzeba edukować pracodawców"
- Mamy takich pracodawców, których trzeba będzie edukować jeszcze przez wiele lat - powiedział po rozprawie Mirosław Miara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ "Solidarność", który dziś także był na sali, by wesprzeć kolegów z AstraZeneca.  
 
- Mój Sekretariat jest afiliowany w związkach europejskich i światowych. Przyglądam się współpracy związków z pracodawcami w innych krajach Europy i dochodzę do wniosku, że tam wygląda to trochę inaczej niż w Polsce. Co ciekawe, pracodawcy, którzy współdziałają ze związkami w Szwecji, Niemczech, czy we Francji, ci sami budują fabryki w Polsce i powołują zarząd i tutaj ci pracodawcy zachowują się inaczej, mimo, że to jest ta sama firma - dodał.
 
- Miałem spotkanie z tym pracodawcą. Byłem pełen nadziei, że doprowadzę do pojednania w narastającym w tej firmie konflikcie. Nie udało się - zaznaczył Mirosław Miara.
 
"Czekaliśmy na to bardzo długo, prawie 2 lata zajęło wyznaczenie sędziego (...). Jak wiemy bardzo rzadko takie sprawy docierają na wokandę sądową, z ostatnich informacji ok 1%, choć czujemy wszyscy, że to proceder niestety dość powszechny – napisali z kolei przed rozpoczęciem procesu związkowcy z AstraZeneca.
 
Czy śledzono Przewodniczącą?
Wciąż trwa także proces, w którym pokrzywdzoną jest Emilia N., przewodnicząca zakładowej organizacji związkowej NSZZ „Solidarność” w AstraZeneca. O początku problemów Emilia N. mówiła w sądzie, o czym pisaliśmy już dwa lata temu w „Tygodniku Solidarność". Jak twierdziła, 6 sierpnia 2017 roku pod samochodem służbowym, powierzonym jej przez pracodawcę do wykonywania obowiązków służbowych oraz do użytkowania prywatnego, mąż przez przypadek odnalazł urządzenie GPS, czarne pudełko podczepione pod samochodem.
 
W tej sprawie na ławie oskarżonych zasiadają pracownicy firmy detektywistycznej, która zamontowała urządzenie w samochodzie Emilii N. oraz radca prawny kancelarii, która zleciła jego zamontowanie. 
 
Tysol.pl
Czytaj całość...

Już 2 tysiące członków NSZZ „Solidarność” w służbie więziennej!

fot. pixabay
Wprowadzenie odpowiednich przepisów gwarantujących pluralizm związkowy w służbach umożliwiło pracownikom i funkcjonariuszom zapisywanie się do Solidarności. W efekcie obecnie działaniem NSZZ „Solidarność” w służbie więziennej zostało objętych ok. 100 zakładów karnych i aresztów śledczych na terenie całego kraju.
 
27 października 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustaw wprowadzająca pluralizm związkowy w policji, straży granicznej i służbie więziennej. Wcześniej panował monopol związkowy. Pracownicy i funkcjonariusze służb mogli zrzeszać się tylko w jednym związku.
 
Jako pierwsi w kraju ze zmian przepisów skorzystali funkcjonariusze służby więziennej. Dzień po wprowadzeniu ustawy w Regionie Podbeskidzie zarejestrowano Międzyzakładową Organizację NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Katowickiego, ale już wkrótce za nimi poszli następni – m.in. funkcjonariusze z Koszalina i Białegostoku.
 
Był to początek rozwoju Solidarności w służbie więziennej. Obecnie działaniem NSZZ „Solidarność” zostało objętych około 100 zakładów karnych i aresztów śledczych na terenie całego kraju. Do Solidarności zapisało się już 2 tysiące osób. Tylko w tym roku do związku przystąpili pracownicy i funkcjonariusze z 5 zakładów: z Aresztu Śledczego w Elblągu, z Zakładu Karnego w Barczewie, z Zakładu Karnego w Gdańsku-Przeróbce, z Zakładu Karnego w Łowiczu i z Zakładu Karnego w Łodzi. 
 
Więzienna Solidarność wybiera
 
NSZZ „Solidarność” w służbie więziennej bardzo szybko i sprawnie się rozwija. Aktualnie do końca marca 2023 r. trwają wybory władz podstawowych jednostek organizacyjnych Związku, delegatów na walne zebranie delegatów regionu, delegatów na walne zebranie branżowej jednostki organizacyjnej Związku, w tym delegatów na walne zebranie krajowej jednostki branżowej Związku lub kongres krajowego sekretariatu branżowego.
 
Na początku 2023 r. odbyły się wybory w NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Katowickiego, która zrzesza ponad 300 członków i jest bardzo mocną i prężnie działającą organizacją. Przewodniczącym jednogłośnie został ponownie wybrany Andrzej Kołodziejski, który po wyborach wypowiedział się o planach na nową kadencję: 
 
Nowe wyzwania przede wszystkim, wiele osób już powoli przechodzi na zaopatrzenie emerytalne, także mamy nadzieję, że mocno odmłodzimy skład. Nowe siły, nowa kadencja i trzeba zacząć działać z naładowanymi akumulatorami.
 
3 marca odbyły się wybory w Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Krakowskiego, która swoim zasięgiem obejmuje Zakład Karny w Nowym Sączu, Zakład Karny w Nowym Wiśniczu i Zakład Karny w Tarnowie. Przewodniczącym ponownie został wybrany Krzysztof Sajdak. Będzie on również delegatem na Walne Zebranie Delegatów Regionu Małopolskiego. Nowo wybrany przewodniczący zapewnia, że w nowej kadencji:
 
poproszę o pomoc w sprawach w których do tej pory byliśmy traktowani i oceniani  jak nieznający prawa i pragmatyki- zwłaszcza w Naszej formacji SW ; nawiążemy   współpracę i poprosimy o pomoc  inne organy i podmioty  które ułatwią Nam prowadzenie skutecznej działalności
 
– napisał na facebooku OM NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Krakowskiego Krzysztof Sajdak.
 
Wybory władz organizacji związkowych odbywają się w wielu zakładach w całym kraju. W dniu 13 marca odbyły się wybory w organizacji międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Starem Bornem, której przewodniczącym został Adam Mikołajczyk.
 
kk
Czytaj całość...

Kolejne działania w celu wsparcia białoruskich związkowców

  • Kategoria: Zagranica
Kolejne działania w celu wsparcia białoruskich związkowców
Wszystkie struktury NSZZ Solidarność włączają się w akcję wysyłania pocztówek do Ambasady Białorusi w RP. Zatrzymani i skazania liderzy białoruskiego ruchu związkowego wiedzą, że świat i ruch związkowy o nich pamięta. 
 
Kolejne struktury NSZZ włączają się w akcję wysyłania pocztówek do Ambasady Białorusi w RP.  Poniżej na zdjęciu związkowcy z BNP Paribas Bank Polska. 
 

 
Działania podejmowane są także przez inne związki zawodowe – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ Solidarność. Przykładowo 25 lutego w Paryżu odbyła się demonstracja solidarności z Ukrainą z udziałem wszystkich francuskich związków zawodowych. Tematem demonstracji była także sytuacja na Białorusi i represje wobec białoruskich związków zawodowych.
 
Działacze związkowi rozprowadzali wśród protestujących ulotki informujące o prześladowaniach wobec białoruskich związków zawodowych. Warto dodać, że 25 stycznia 2022 r. francuskie związki zawodowe zaapelowały do ministra spraw zagranicznych Francji o zwrócenie uwagi rządu francuskiego na sytuację na Białorusi i losy kierownictwa Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych. (BKDP). List podpisali wszyscy liderzy francuskich związków zawodowych.
 
CGT zwróciło także uwagę na białoruskich więźniów na spotkaniu z przedstawicielami francuskiej dyplomacji i francuskiego Ministerstwa Pracy. Na spotkaniu przedstawiciele związków zawodowych poprosili ambasadora Francji na Białorusi o przybycie na rozprawę apelacyjną w sprawie liderów BKDP, która odbędzie się 24 marca w Mińsku.
 
Wszyscy musimy podejmować działania mające na celu wywarcie presji na reżim Łukaszenki- dodaje Barbara Surdykowska. 
 
Pamiętajmy: Akcja wysyłania pocztówek trwa! Liderki i liderzy związkowi na Białorusi potrzebują naszej solidarności, członkowie niezależnych związków zawodowych potrzebują naszego wsparcia!

 
bs
 
 
Czytaj całość...

Wybory w GKN Oleśnica

  • Kategoria: Regiony
Wybory w GKN Oleśnica
Decyzją sobotniego (11 marca) zebrania wyborczego delegatów Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ “Solidarność” GKN w Oleśnicy, w latach 2023-28  kierować tą organizacją będzie dotychczasowy przewodniczący Włodzimierz Rybak. On też będzie delegatem tej organizacji w Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego. Wraz z nim delegatem na Walne Zebranie Delegatów Regionu będzie Tomasz Lewicki.
 
W toku obrad powołano skład nowej komisji zakładowej i rewizyjnej. W sprawozdaniu z ubiegłej kadencji W. Rybak przedstawił m.in. przebieg negocjacji z zarządem firmy dotyczącym podwyżek płac, organizacji pracy w czasie pandemii koronawirusa. Przedstawiciele nowej komisji zakładowej już w najbliższych tygodniach będą musieli stanąć przed  kolejnym wyzwaniem – sporem zbiorowym w jaki firma weszła ze związkiem z powodu różnicy oczekiwań co do skali tegorocznych podwyżek.
 
W pracach komisji skrutacyjnej oleśnickich związkowców wsparli koledzy z MOZ NSZZ “Solidarność” Robert Bosch Mirków, Hitachi Astemo Poland z przewodniczącym Mateuszem Wawrzeniukiem na czele. Zebraniu przewodniczył szef działu prawnego ZR Sławomir Poświstak.
 
Na zakończenie obrad obecni działacze zakładowej S w GKN podziękowali jednemu z gości zebrania delegatów- Kazimierzowi Jankowskiemu, pierwszemu przewodniczącemu NSZZ “Solidarność” w tym zakładzie.

źródło: www.solidarnosc.wroc.pl
Czytaj całość...

Marek Lewandowski w PR24: Inni mają postulaty, ale to Solidarność je realizuje!

  • Kategoria: W mediach
Marek Lewandowski w PR24: Inni mają postulaty, ale to Solidarność je realizuje!
Najbliższa Krajówka zdecyduje, czy Solidarność podpisze porozumienie z rządem premiera Mateusza Morawieckiego. Krajówka, czyli Komisja Krajowa, najwyższa władza wykonawcza związku. O jakie porozumienie chodzi?
 
Oczywiście o to, o które od trzech miesięcy toczą się negocjacje po zawieszonym przez Solidarność „Marszu Godności”, planowanym na 17 listopada ubiegłego roku. Przypomnę, że rozmowy toczą się w ośmiu obszarach: wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych w związku z wysoką dynamiką cen nośników energii i gazu, zmian w systemie polityki energetycznej Polski, wzrostu wynagrodzeń dla zatrudnionych w sferze finansów publicznych w 2023 roku oraz zmian systemowych w kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej z uwzględnieniem oświaty, odmrożenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, wyłączenia dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych z płacy minimalnej, zmian systemowych w funkcjonowaniu oraz finansowaniu Domów Pomocy Społecznej, ochrony pracowników podlegających szczególnej ochronie, w tym działaczy związkowych oraz zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – emerytury stażowe oraz uchylenia wygaszania emerytur pomostowych.
 
Jak powiedział w Radiu Gorzów szef Solidarności Piotr Duda, do porozumienia jest blisko, ale o tym zdecyduje nie on sam, ale członkowie Komisji Krajowej. Tym bardziej że nie wszystko jest tak, jak chciałby tego związek. Jest oczywiście problem z emeryturami stażowymi, choć kwestie zatrzymania wygaszania emerytur pomostowych mogą znaleźć pozytywne rozwiązanie. Jest problem z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, choć satysfakcjonujący postęp jest tu możliwy. Jest problem z podwyżkami dla szeroko pojętej państwowej sfery finansów publicznych. Jest jeszcze więcej problemów. Ale jest też jeszcze parę dni do 7 marca (terminu Krajówki) na negocjacje.
 
Przywołuję toczące się obecnie negocjacje z rządem, aby wskazać na pewną różnicę. Są to przecież negocjacje dwustronne. Rząd i Solidarność, a nie rząd i inne centrale związkowe. Stawiane są zresztą zarzuty, że to niedopuszczalne, bo powinno rozmawiać się ze wszystkimi. Tylko czy Solidarność zabrania komukolwiek prowadzić własne działania albo własne negocjacje? Czy ktoś broni innym być silnym i aktywnym? Takie same narzekania słyszałem, gdy doprowadziliśmy do paktu społecznego przy fuzji Orlenu z Lotosem, na długo zanim inne centrale o tym pomyślały. To jest ta różnica. Aby to dobrze zrozumieć, przypomnę wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w umowach-zleceniach. To był przecież postulat OPZZ-tu. Tyle że to Solidarność w 2015 roku wpisała go do umowy programowej z ówczesnym kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą, i to dzięki jego wygranej i wygranej Zjednoczonej Prawicy w 2016 roku postulat o minimalnej stawce godzinowej został zrealizowany.
Bo inni mają jedynie postulaty, ale to Solidarność potrafi je realizować.
 
źródło: Polskie Radio 24
 
Czytaj całość...

Sukces Solidarności! Przywrócono do pracy zwolnionego z SM Łapy działacza związkowego

  • Kategoria: Branże
Emil Rzęsicki
"Nasz kolega Emil Rzęsicki wraca do pracy!!!" - poinformowali przedstawiciele Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego Spirytusowego i Koncentratów NSZZ "S". - Zwyciężyła prawda, zwyciężyła Solidarność - komentuje Zbigniew Sikorski, przewodniczący KSPS NSZZ "S".
 
Wczoraj Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał wyrok przywracający Emila Rzęsickiego do pracy w Spółdzielni Mleczarskiej Łapy oraz zasądził na jego rzecz odszkodowanie. 
 
Sąd po stronie związkowca
- Cieszymy się , że tak się stało. Wierzyliśmy po kilku rozprawach , że prawda zwycięży a pracodawca , który złamał przepisy prawa pracy, poniesie konsekwencję swoich działań. Byliśmy jako Krajowa Sekcja oraz Krajowy Sekretariat cały czas w kontakcie z Emilem. Zwyciężyła prawda, zwyciężyła Solidarność. Będziemy oczywiście dalej patrzeć na ręce Prezesowi i Zarządowi po powrocie Emila do pracy - komentuje wyrok przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ "S" Zbigniew Sikorski. 
 
- Sąd nie uznał argumentów strony pozwanej, że Emil był agresywny, aspołeczny, że kontestuje polecenia, nie uznaje autorytetu przełożonych - dodaje Waldemar Kiszkiel, przewodniczący MOZ NSZZ „S” CEDC International sp. z o.o. Oddział Polmos Białystok.
 
Emil Rzęsicki został zwolniony dyscyplinarnie z pracy 12 kwietnia 2022 roku po trzynastu latach pracy w SM Łapy. O wątpliwościach związanych z tym zwolnieniem pisaliśmy w "TS" w sierpniu ubiegłego roku.
 
- Prezes [Mleczarni - przyp. BM] w korespondencji do nas z jednej strony podważał naszą działalność na terenie mleczarni. Z drugiej – wskazywał, że Emil ochrony związanej z funkcjami pełnionymi w organizacji nadużywa - mówił wówczas "TS" Waldemar Kiszkiel, opowiadając o tym, jak doszło do zwolnienia Emila Rzęsickiego.
 
 
źródło: tysol.pl
Czytaj całość...

Przewodniczący gorzowskiej Solidarności: Staramy się edukować młodych już od szkoły średniej

  • Kategoria: Regiony
fot. M. Żegliński
– Mamy okres wyborczy. Jest to okazja po pierwsze do dokładnego policzenia się w naszym regionie. Dla mnie to także okazja do rozmów z członkami Związku, dlatego jestem praktycznie na każdym spotkaniu wyborczym. Można wówczas spokojnie dyskutować nie tylko o Związku, ale także o zakładach pracy i przyszłości Polski – mówi Waldemar Rusakiewicz, przewodniczący Zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.
 
– Z jakimi problemami styka się Pan na co dzień w pracy związkowej?
 
– Na szczęście teraz mamy dość spokojny okres. Nie mamy żadnych sporów zbiorowych, nie mamy żadnych strajków. Wykonujemy swoją codzienną pracę. To, co jest niecodzienne, to fakt, że mamy okres wyborczy. Jest to okazja do dokładnego policzenia się w naszym regionie. Dla mnie to także okazja do spotkania się z członkami Związku, dlatego praktycznie jestem na każdym spotkaniu wyborczym. Nadrabiam w ten sposób zaległości spowodowane koniecznością realizowania innych zadań, takich jak rozmowy z przedsiębiorcami, przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej. To mnie absorbuje czasowo, ale jest to nieodzowna część moich obowiązków. Cieszę się bardzo, że w ostatnich dniach przydarzyła się okazja do rozmowy z przewodniczącym Piotrem Dudą, który odwiedził nasz region i spotkał się z delegatami i członkami Zarządu Regionu. Przewodniczący opowiadał nam m.in. o tym, w jakim kierunku idzie Związek, choćby w negocjacjach z rządem. To była bardzo ważna i inspirująca wizyta oraz okazja do medialnej promocji Solidarności.
 
Dla mnie, i myślę, że też dla Zarządu Regionu, istotna jest również kwestia tożsamości. Pamiętamy o historii gorzowskiej Solidarności, o rocznicach sierpniowych, ale także o rocznicach, które wiążą się z patriotyzmem. 1 marca składamy kwiaty pod obeliskiem Żołnierzy Wyklętych, natomiast 11 listopada świętujemy przy pomniku konnym Marszałka Józefa Piłsudskiego, wybudowanym w 2008 roku z inicjatywy i przez środowisko skupione przy gorzowskiej Solidarności.
 
– Historia gorzowskiej Solidarności to materiał na niejedną książkę historyczną.
 
– Oczywiście. Współpracujemy w tym zakresie bardzo ściśle z IPN-em oraz z gorzowskim Archiwum Państwowym i jego dyrektorem prof. Dariuszem Rymarem. Przy naszym współudziale wydał chyba najwięcej w kraju publikacji związanych z historią regionalnej Solidarności od 1980 roku. To kilkanaście obszernych publikacji. Większość z nich to książki mówiące m.in. o bardzo ważnym wydarzeniu w historii Gorzowa, a mianowicie o 31 sierpnia 1982 roku, kiedy to ponad 10 tys. mieszkańców na apel Solidarności wyszło na ulice powiedzieć „nie” stanowi wojennemu i aresztowaniom tysięcy Polaków walczących o wolną Polskę. Wtedy to doszło do starć z oddziałami ZOMO, w wyniku których 26 osób skazano na długoletnie wyroki, a ponad 100 ukarano grzywną. Represje dotknęły wtedy również młodzież szkolną.
 
– Pamiętacie o historii. A co z przyszłością Związku?
 
– Nie tylko w naszym regionie trudno jest pozyskać do Związku przedstawicieli młodzieży. Staramy się edukować młodych już od szkoły średniej przy okazji organizowania m.in. konkursów wiedzy o Solidarności, corocznego Biegu Solidarności, a także naszej aktywności w mediach społecznościowych. Wybudowaliśmy Izbę Pamięci Solidarności w gorzowskiej rezydencji biskupiej. Tam mamy swój kącik, tam jest pierwszy sztandar Solidarności 1980 roku, tam jest kopia pomnika ks. prałata Witolda Andrzejewskiego, który przez 35 lat był kapelanem Solidarności, naszym autorytetem moralnym i przywódcą duchowym. Tam spotykamy się z młodzieżą szkół średnich i opowiadamy im o Solidarności. Pandemia trochę pomieszała nam szyki i realizowany scenariusz, ale chcemy do tego wrócić i kontynuować te działania.
 
Źródło: tekst pochodzi z 10 (1780) numeru „Tygodnika Solidarność”.
Czytaj całość...

Msza w obronie św. Jana Pawła II w bazylice św. Brygidy w Gdańsku

  • Kategoria: Regiony
fot. T. Majchrowicz / mat.arch.
W niedzielę 12 marca w bazylice św. Brygidy w Gdańsku podczas Eucharystii modlono się o zachowanie autorytetu i dziedzictwa św. Jana Pawła II.
 
Przed Mszą św. reprezentanci Stowarzyszenia "Godność" wraz z przedstawicielami władz złożyli wieńce przed pomnikiem św. Jana Pawła II, znajdującym się przy bazylice św. Brygidy.
 
Liturgii przewodniczył ks. kan. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii, a kazanie wygłosił ks. kan. Grzegorz Świst. - W ostatnim czasie jesteśmy świadkami medialnego ataku na św. Jana Pawła II. Te działania ranią wszystkich wierzących w Polsce. Jest to atak na człowieka, ale także atak na jego nauczanie, dorobek i potężne dziedzictwo, które pozostawił Kościołowi i naszemu narodowi. Jan Paweł II jest dla mnie szczególnym punktem odniesienia, wzorem kapłana i biskupa. To z jego rąk w 1987 r. w Lublinie otrzymałem święcenia kapłańskie - mówił ks. Świst.
 
- Jeśli chodzi o osobę Jana Pawła II, mamy do czynienia z wielką przejrzystością. Jeżeli w uczciwy sposób spojrzymy na jego działania i wypowiedzi, to większego głosu w sprawach potrzeby oczyszczenia Kościoła z przestępstw na tle pedofilii niż głos Jana Pawła II za jego czasów nie było. Oskarżanie go o sprzyjanie czy zamiatanie pod dywan przestępstw na tle wykorzystania małoletnich jest absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom - zaakcentował kapłan.
 
Zaznaczył, że papież od samego początku pontyfikatu był istotną przeszkodą na drodze realizacji różnych programów zła. - Usiłowanie podważania autorytetu Jana Pawła II wpisuje się w kontekst walki dobra ze złem, prawdy z kłamstwem. To, co się dziś dzieje z Janem Pawłem II, jest kolejnym tego przykładem. Jest on przecież potężnym orędownikiem dla ludzi przed Bogiem - mówił kaznodzieja.
 
- Moim zdaniem, w tej chwili odbywa się uderzenie w podstawy tego, co jest punktem odniesienia naszej tożsamości i kultury narodowej. Polska - przy wszystkich trudnościach, jakie przeżywa Kościół - stanowi swego rodzaju ewenement w Europie. W polskim Kościele są wartości, o których mówi się wyraźnie i które pozostają wartościami, jakie wniósł św. Jan Paweł II przez swoje nauczanie i świadectwo życia - dodał.
 
Podkreślił, że jako Polacy i chrześcijanie bardzo wiele zawdzięczamy Janowi Pawłowi II. - Jego słowa dodawały nam otuchy w czasach walki o wolność i były dla nas drogowskazem w trudnym procesie budowy niepodległego państwa. Nie wolno nam milczeć, nie wolno patrzeć z obojętnością, jak obrażany jest autorytet naszego wielkiego Polaka. Święty Janie Pawle II, będziemy cię bronić i nie pozwolimy, aby ktokolwiek obrażał twoją osobę i twoje nauczanie. Święty Janie Pawle II, módl się za nami - zakończył ks. Świst.
 
Żródło: www.gdansk.gosc.pl 
Czytaj całość...

Solidarność wywalczyła premie uznaniowe w Cobra Europe

  • Kategoria: Branże
fot. pixabay
NSZZ „Solidarność” działająca w firmie Cobra Europe w Piekarach Śląskich zawarła z pracodawcą porozumienie dotyczące wprowadzenia od 1 kwietnia miesięcznej premii uznaniowej dla pracowników spółki. W dokumencie podpisanym 8 marca zagwarantowano także nagrodę roczną dla kierowników i specjalistów.
 
Agnieszka Skrzyszewska, przewodnicząca zakładowej „Solidarności” zaznacza, że regulamin przyznawania miesięcznej premii uznaniowej został opracowany w taki sposób, by osiągnięcie założonych celów było realne. – Normy wydajnościowe zostały dostosowane do aktualnej liczby zamówień i możliwości produkcyjnych. Każdy pracownik ma szansę na ich zrealizowanie i otrzymanie premii. Średnio będzie to ok. 400 zł brutto na pracownika – mówi przewodnicząca. Zaznacza, że pracownik, który będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim otrzyma proporcjonalną część premii.
 
Dodaje, że taka premia wcześniej obowiązywała w zakładzie, ale ze względu na wyśrubowane normy jej przyznawania, pracownicy rzadko ją otrzymywali. – Była wypłacana np. co 4 miesiące lub co pół roku. Teraz rzeczywiście będzie naliczana co miesiąc i wpłynie na poprawę sytuacji materialnej naszych pracowników – podkreśla.
 
Z kolei kierownicy i specjaliści będą otrzymywali premię roczną, której wysokość zostanie uzależniona od realizacji ich indywidualnych zadań oraz zgłoszonych innowacji prowadzących np. do obniżenia kosztów produkcji. Premia ta będzie wypłacana pod koniec roku w maksymalnej wysokości równej trzem miesięcznym wynagrodzeniom danego pracownika. – Część kadry kierowniczej to nasi członkowie, z którymi zamiar wprowadzenia takiej premii został skonsultowany – mówi Agnieszka Skrzyszewska.
 
Spółka Cobra Europe w Piekarach Śląskich produkuje taśmociągi i przenośniki na potrzeby górnictwa i hutnictwa. Zatrudnia ok. 120 pracowników. Do „Solidarności” należy 89 osób.
 
Źródło: Region Ślasko-Dąbrowski NSZZ "Solidarność" / aga
Czytaj całość...

Trwają wybory w organizacjach zakładowych

  • Kategoria: Regiony
fot. Region Częstochowski NSZZ "Solidarność"/ na zdjęciu Marzena Maciejczyk, przew. NSZZ “Solidarność” w SFC Solution
Do 31 marca 2023 r. trwać będą wybory władz podstawowych jednostek organizacyjnych Związku, delegatów na walne zebranie delegatów regionu, delegatów na walne zebranie branżowej jednostki organizacyjnej Związku, w tym delegatów na walne zebranie krajowej jednostki branżowej Związku lub kongres krajowego sekretariatu branżowego.
 
Wybory w Regionie Częstochowskim
Związkowcy z myszkowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji na funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej ponownie wybrali długoletniego działacza „S” Jana Banika (na zdjęciu: w marynarce pomiędzy Anną Kubielską i Stanisławem Kołodziejczykiem z Regionalnej Komisji Wyborczej).
 
To dzięki inicjatywie i staraniom kol. Janka rondo w ciągu drogi wojewódzkiej nr 791 od Poczesnej do Zawiercia („brama wjazdowa” do Myszkowa) w styczniu br. otrzymało imię NSZZ „Solidarność”.
 
Ponadto w ostatnich dniach ponownie wybrano przewodniczącymi w częstochowskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji - Przemysława Zakrzewskiego, w SP nr 50 - Marzenę Ziobrowską (Magdalenę Bakalarz jako delegatkę do Regionalnej Sekcji Kobiet), w Organizacji Międzyzakładowej w SP nr 34, MP nr 34 i 11 - Bożenę Getler, w Organizacji Oddziałowej Grupy Inco Zakład Produkcyjny w Koniecpolu – Wojciecha Złotorowicza.
 
Nowych przewodniczących mają natomiast Komisje Zakładowe w DN Automotive Poland (d. Gomma) - Stanisława Jarockiego (równocześnie wybrany delegatem do Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego) oraz Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska - Joannę Matejko.
 
Z kolei 11 marca 2023 r. Marzena Maciejczyk została ponownie, jednomyślnie, wybrana na funkcję przewodniczącej Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” w SFC Solution. Będzie również delegatką do Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego.
 
Wybory w Regionie Dolny Śląsk
Decyzją sobotniego (11 marca) zebrania wyborczego delegatów Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ “Solidarność” GKN w Oleśnicy, w latach 2023-28  kierować tą organizacją będzie dotychczasowy przewodniczący Włodzimierz Rybak. On też będzie delegatem tej organizacji w Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego. Wraz z nim delegatem na Walne Zebranie Delegatów Regionu będzie Tomasz Lewicki.
 
W toku obrad powołano skład nowej komisji zakładowej i rewizyjnej. W sprawozdaniu z ubiegłej kadencji W. Rybak przedstawił m.in. przebieg negocjacji z zarządem firmy dotyczącym podwyżek płac, organizacji pracy w czasie pandemii koronawirusa. Przedstawiciele nowej komisji zakładowej już w najbliższych tygodniach będą musieli stanąć przed  kolejnym wyzwaniem – sporem zbiorowym w jaki firma weszła ze związkiem z powodu różnicy oczekiwań co do skali tegorocznych podwyżek.
 
We wrocławskim hotelu Wodnik podczas piątkowego (10 marca) zebrania wyborczego MOZ Pracowników Oświaty i Wychowania związkowcy podsumowali mijająca kadencję oraz wybrali komisję międzyzakładową i rewizyjną. Delegaci zdecydowali, że dotychczasowa przewodnicząca Anna Makul będzie nadal przewodzić oświatowej Solidarności na Psim Polu.
 
W dniu 9 marca obradowało Walne Zebranie Delegatów KRH w AlcelorMittal Poland w Krakowie. Przewodniczącym na nową kadencję wybrany został dotychczasowy szef Komisji Roman Wątkowski.
 
Wybory w Regionie Zagłębie Miedziowe
W dniu 9 marca 2023 roku odbyły się wybory władz Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Rella Investments Sp. z o.o. z siedzibą w Legnicy. Przewodniczącym Komisji Zakładowej został Tadeusz Wijas.
Kolejnego dnia odbyły się wybory władz organizacji oddziałowej NSZZ „Solidarność” w ZUS o/Legnica. Przewodniczącym Komisji Oddziałowej został Waldemar Dubis.
 
Tego samego dnia odbyły się wybory władz Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność  w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy, gdzie przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej wybrany został Remigiusz Chorążyczewski. 
 
Również10 marca 2023 roku odbyły się wybory władz Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w  ZUW-URBEX Spółka z o.o. w Lubinie. Przewodniczącym Komisji Zakładowej został Józef Kołodziej.
 
Z kolei 11 marca 2023 roku odbyły się wybory władz Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w MPK Legnica, gdzie przewodniczącym Komisji Zakładowej został wybrany Dariusz Bucki.
 
Wszystkim Przewodniczącym serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w działalności związkowej!
 
Źródło: Tysol.pl
Czytaj całość...
Subskrybuj to źródło RSS

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.