Menu

Spory zbiorowe

Pracownicy zorganizowani w związek zawodowy mają prawo do prowadzenia sporów zbiorowych. Spór zbiorowy jest w odróżnieniu od sporu indywidualnego, sporem o interesy ekonomiczne i socjalne pracowników.

Uczestniczy w nim cała załoga lub jej część, większa ilość zakładów pracy a czasem cała branża. Obok żądań dotyczących warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych spór zbiorowy może dotyczyć również praw i wolności związkowych pracowników. W ramach prowadzonego sporu pracownicy zorganizowani w związek zawodowy mają prawo do ogłoszenia strajku. Jednym z warunków ogłoszenia strajku jest wyczerpanie możliwości rozwiązania sporu zbiorowego na drodze negocjacji.

Prawo do prowadzenia sporu zbiorowego nie obejmuje funkcjonariuszy Policji, Straż Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Najwyższej Izby Kontroli.

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.