Menu

Międzynarodowy Dzień Archiwów w "S" Wyróżniony

Międzynarodowy Dzień Archiwów w "S" fot. M.Kurr
Zwiedzanie czytelni i magazynów "Solidarności", wykład, prezentacja fotografii oraz archiwaliów dotyczących Pomnika Poległych Stoczniowców, wreszcie wizyta pod pomnikiem i wspomnienia naocznych świadków. Takie atrakcje czekały na gości z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów w Gdańsku, przygotowanego wspólnie przez  Archiwum Państwowe i Archiwum KK.
 
Uczestnicy zwiedzili czytelnię i magazyny Archiwum KK wysłuchali wykładu Łukasza Grochowskiego o archiwaliach dotyczących Pomnika Poległych Stoczniowców w 1970 roku w Gdańsku oraz obejrzeli prezentację fotografii związanych z pomnikiem. 
 
Następnym etapem była wizyta w Archiwum Państwowym w Gdańsku, gdzie z archiwaliami dotyczącymi pomnika oraz wydarzeń Grudnia 1970 roku na Wybrzeżu znajdującymi się w zbiorach zapoznali ich Janina Strehlau i Marcin Kurr. Prezentacja zakończyła się zwiedzaniem jednego z wyremontowanych magazynów, w którym przechowywane są materiały wytworzone przez Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Gdańsku, i odwiedzinami w pracowni naukowej. 
 
Obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów zakończyły się pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 , który znajduje się niedaleko obu instytucji, gdzie przewodnik gdański Jarosław Żurawiński przedstawił okoliczności powstania pomnika. Uczestnicy wycieczki, będąc świadkami tamtych wydarzeń, bądź znające je z relacji naocznych świadków, żywo włączyli się do relacji.
 
łg
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.