Menu

Stanowisko Prezydium KK - 02.08.2005 r. ws. sytuacji na Białorusi

Pogłębia się kryzys na Białorusi. Reżim prezydenta Łukaszenki, chcąc odwrócić uwagę od postępującej degradacji społecznej i gospodarczej kraju, ostrze rządowej i medialnej propagandy skierował przeciwko Polsce, narodowi polskiemu, a szczególnie mniejszości narodowej Polaków na Białorusi. Związek Polaków na Białorusi stał się głównym celem ataków i prowokacji służb specjalnych. Każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych represjach i aresztowaniach. Jednocześnie sam prezydent Łukaszenko w niewybrednych słowach atakuje Polskę i Polaków, jako zdeklarowanych wrogów Białorusi i jej narodu.

Łamanie praw związkowych, ograniczanie swobód i praw człowieka jest zawsze działaniem przeciwko własnemu narodowi.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zwraca się do prezydenta, parlamentu i rządu RP z żądaniem podjęcia zdecydowanych działań wobec tych oczywistych prowokacji.

Apelujemy także do Parlamentu Europejskiego i instytucji międzynarodowych o potępienie działań reżimu Łukaszenki i podjęcie właściwych środków nacisku dla unormowania sytuacji na Białorusi.

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.