Menu

Decyzja Prezydium KK nr 83/2011 ws. opinii o projekcie ustawy MPiPS o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie ocenia projekt ustawy Ministra Pracy i Polityki Społecznej o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Projekt realizuje postulaty sformułowane przez Komisję Europejską tj. zapewnienie ram prawnych zezwalających znajdującym się na terenie Polski instytucjom pracowniczych programów emerytalnych na przyjmowanie finansowania ze strony przedsiębiorstwa z państw, w których dopuszcza się inny rodzaj programu.

Projekt, jednakże nie rozwiązuje problemu funduszy pracowniczych w sensie ich rozszerzania, propagowania ani stwarzania zachęt do ich tworzenia. W dalszym ciągu mają one incydentalny charakter i nie znajdują zastosowania szczególnie w średnich i małych przedsiębiorstwach. Niskie wynagrodzenia są barierą dla dodatkowego oszczędzania przez pracowników. Również ze strony pracodawców nie widać chęci popierania tej formy oszczędzania na przyszłą emeryturę. Niestety pracodawcy preferując zatrudnienie na umowy o prace na czas określony, praktycznie eliminują powstawanie pracowniczych programów emerytalnych wiążących pracowników z przedsiębiorstwem.

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.