Menu

Stanowisko KK nr 9/2013 ws. sytuacji w firmie FAKOS Sp. z o.o.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża swoje głębokie oburzenie działaniami Zarządu Spółki FAKOS ze Zgorzelca, skierowanymi przeciwko Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” działającej w tej firmie. Szczególnie niedopuszczalne jest bezprawne zwolnienie z pracy, będącego zgodnie z ustawą o związkach zawodowych pod szczególną ochroną, przewodniczącego Adama Guzego. Takie postępowanie nosi znamiona szykan pracodawcy wobec związku zawodowego, co jest pogwałceniem podstawowych wolności obywatelskich i pracowniczych wynikających  m.in. z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Niezależność i samorządność związków zawodowych zagwarantowana jest
w Konstytucji RP, przepisach polskiego i międzynarodowego prawa. Ostrzegamy, że ich łamanie podlega w Polsce odpowiedzialności prawnej.

Żądamy od Zarządu Spółki FAKOS natychmiastowego zaprzestania szykan wobec swoich pracowników, którzy zorganizowali się w związek zawodowy oraz przywrócenia do pracy przewodniczącego Adama Guzego.

Deklarujemy pełne poparcie dla Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność”
w FAKOS oraz Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność” prowadzących działania zmierzające do przywrócenia do pracy przewodniczącego Komisji Zakładowej. Domagamy się zaprzestania antyzwiązkowych działań władz Spółki.

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.