Menu

Stanowisko KK nr 4/19 ws. sytuacji pracowników sektora bankowego

Komisja Krajowa  NSZZ „Solidarność” wyraża głębokie zaniepokojenie sytuacją pracowników sektora bankowego w Polsce.

Pracownicy tego sektora od lat traktowani są jedynie jako narzędzie służące do osiągnięcia maksymalizacji zysków, które pracodawcy chcą osiągnąć m.in. poprzez zmniejszanie wynagrodzeń i redukcje zatrudnienia, co powoduje zwiększenie obciążenia pracą pozostałych pracowników. Banki poprzez stosowanie nierealnych do wykonania indywidualnych planów sprzedażowych, przenoszą na pracowników ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, obarczając ich odpowiedzialnością za wyniki finansowe banków.

Zastraszanie, nękanie i poniżanie pracowników stosowane są przez przełożonych jako narzędzie mające wymóc na pracownikach wyższą sprzedaż. Co więcej, te naganne praktyki, które uległy nasileniu w ostatnich latach, mają miejsce również w bankach, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Skarb Państwa.

Komisja Krajowa  NSZZ „Solidarność” uznaje za właściwe, aby szczególnie podmioty finansowe zależne od Skarbu Państwa, będące liderami rynku finansowego tworzyły dobre standardy do naśladowania w naszym kraju.

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.