Menu

Pieśni „S” na festiwalu w Czarnogórze

Atrakcją V Międzynarodowego Festiwalu Literackiego w Czarnogórze były solidarnościowe pieśni i opowieści w wykonaniu Zbigniewa Stefańskiego z gdańskiej „S”.

W czerwcu w Czarnogórze spotkało się międzynarodowe towarzystwo pisarzy, poetów, dziennikarzy i artystów. Miejscowość Dźenowicze tętniła życiem, mimo że sezon wakacyjny jeszcze nie ruszył na dobre. 

W ramach festiwalu jedna z jego organizatorek, Małgorzata Marchlewska - założycielka i właścicielka wydawnictwa „Piękny Świat”  z Gdyni,  przedstawiła barda i poetę z Gdańska, pana Zbigniewa Stefańskiego.

W Czarnogórze, która stara się o przyjęcie do Unii Europejskiej, obecność człowieka, który swoim życiem i artystyczną działalnością związany jest z najważniejszą dla współczesnej Europy organizacją i ruchem o nazwie „Solidarność”, była wielkim wydarzeniem.

„Zbigniew Stefański – człowiek legenda” – tak zapowiedziano występ polskiego barda, który opowiedział zebranym o ważnych w swoim życiu, ważnych także dla Polski i tym samym Europy, chwilach przełomu dziejowego lat osiemdziesiątych. Ciepła i osobista ilustracja muzyczna w postaci pieśni solidarnościowych własnego autorstwa, oraz wielu innych, które stanowią obecnie kanon „Solidarności”, zachwyciły zebranych. Zbyszek obdarzony ciekawym i mocnym głosem, a także talentem narratorskim, opowiedział o dniach strajków, o trudzie i ludziach, którzy dla współczesnej Europy powinni stać się bohaterami, a o których, jak dotąd, historia milczy.

Obecność tak licznego i reprezentatywnego międzynarodowego gremium ludzi pióra, dziennikarzy i publicystów, pozwoli na rozpowszechnienie wizerunku i wiedzy o naszej polskiej historii, o wielkim i niepodważalnym wkładzie „Solidarności” w powstawanie nowej Europy – sprawiedliwej i prawdziwie zjednoczonej.

Festiwal Literacki w Czarnogórze to międzynarodowe przedsięwzięcie, w organizacji którego biorą udział ludzie kultury z Francji, Niemiec, Szwajcarii, USA, Rosji, Estonii i Polski.

 

mm

 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.