Logo
Wydrukuj tę stronę

PKOl chce grać fair play

Polski Komitet Olimpijski odpowiedział na apel „Solidarności” w sprawie włączenia się do Kampanii Fair Play przed Igrzyskami w Londynie i Rio de Janeiro.

Podczas spotkania w siedzibie PKOl jego przewodniczący Andrzej Kraśnicki zapewnił szefa „Solidarności” Piotra Dudę, że PKOl w swych działaniach będzie pamiętał o problemach łamania praw człowieka i pracowniczych podczas budowy obiektów sportowych czy produkcji artykułów sportowych. Efektem tego spotkania jest apel przesłany do Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz Stowarzyszenia Światowych Komitetów Olimpijskich wysłany przez PKOl.

W liście Polski Komitet Olimpijski zwraca uwagę na zagrożenia związane z procesem przygotowań do dużych imprez sportowych. Do najczęstszych należy praca dzieci, praca przymusowa, zaniżone wynagrodzenia, niebezpieczne i zagrażające zdrowiu warunki pracy. Nierzadkie są też dyskryminacja i prześladowania działaczy związkowych oraz nadmierne korzystanie z podwykonawców, co może prowadzić do naruszania warunków zatrudnienia.

„Solidarność” po raz kolejny zaangażowała się w kampanię „Fair Play”. Na początku kwietnia list w tej sprawie Piotr Duda wystosował do Andrzeja Kraśnickiego. Wyjaśnił w nim cele akcji i wezwał do „podjęcia konkretnych kroków w kierunku poszanowania podstawowych praw wszystkich pracowników biorących udział w przygotowaniach do Igrzysk”.

Pisma o podobnej treści związki zawodowe na całym świecie wysłały do swoich narodowych komitetów olimpijskich. Ich kopie trafiły też do MKZZ, który zbiorczo skierował do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Dział Informacji KK

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.