Logo
Wydrukuj tę stronę

EKZZ apeluje do unijnych ministrów finansów

W Atenach rozpoczął się 12 kongres Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Związkowcy zaapelowali do ministrów finansów krajów UE o respektowanie autonomii partnerów społecznych i odejście od polityki cięć budżetowych.

Jak podkreślają organizatorzy, kongres EKZZ odbywa się w szczególnym momencie, kiedy liderzy Unii Europejskiej decydują o losie Grecji, Portugalii i innych krajów, doświadczonych przez kryzys. W przyjętym przez delegatów liście do unijnych ministrów finansów, związkowcy wzywają do zaprzestania polityki cięć budżetowych w zamian za pomoc w spłaceniu państwowych długów.

Zdaniem związkowców kryzys, który rozpoczął się na rynkach finansowych staje się alibi dla ingerencji w systemy wynagradzania pracowników. Delegaci wzywają również ministrów finansów do poszanowania autonomii partnerów społecznych i ich prawa do zbiorowych rokowań. EKZZ nie będzie akceptowała polityki opartej o obniżanie  wynagrodzeń.

Kongres EKZZ zakończy się 19 maja. Pod hasłem „Więcej sprawiedliwej i równej Europy” ponad tysiąc delegatów z 83 organizacji związkowych z 36 krajów dyskutuje o sytuacji pracowników ogarniętej kryzysem Europie. Związkowcy wybiorą również nowe władze EKZZ. Delegacji NSZZ „S” będzie przewodził Piotr Duda, szef Komisji Krajowej i wiceprzewodniczący EKZZ. Obrady kongresu zostały podzielone na sześć paneli, m.in. prawa pracowników a wolny rynek, możliwości złagodzenia skutków kryzysu dla pracowników. W panelu dotyczącym przyszłości europejskiego rynku pracy weźmie udział przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Dział Informacji KK

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.