Menu

EKZZ apeluje do unijnych ministrów finansów

W Atenach rozpoczął się 12 kongres Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Związkowcy zaapelowali do ministrów finansów krajów UE o respektowanie autonomii partnerów społecznych i odejście od polityki cięć budżetowych.

Jak podkreślają organizatorzy, kongres EKZZ odbywa się w szczególnym momencie, kiedy liderzy Unii Europejskiej decydują o losie Grecji, Portugalii i innych krajów, doświadczonych przez kryzys. W przyjętym przez delegatów liście do unijnych ministrów finansów, związkowcy wzywają do zaprzestania polityki cięć budżetowych w zamian za pomoc w spłaceniu państwowych długów.

Zdaniem związkowców kryzys, który rozpoczął się na rynkach finansowych staje się alibi dla ingerencji w systemy wynagradzania pracowników. Delegaci wzywają również ministrów finansów do poszanowania autonomii partnerów społecznych i ich prawa do zbiorowych rokowań. EKZZ nie będzie akceptowała polityki opartej o obniżanie  wynagrodzeń.

Kongres EKZZ zakończy się 19 maja. Pod hasłem „Więcej sprawiedliwej i równej Europy” ponad tysiąc delegatów z 83 organizacji związkowych z 36 krajów dyskutuje o sytuacji pracowników ogarniętej kryzysem Europie. Związkowcy wybiorą również nowe władze EKZZ. Delegacji NSZZ „S” będzie przewodził Piotr Duda, szef Komisji Krajowej i wiceprzewodniczący EKZZ. Obrady kongresu zostały podzielone na sześć paneli, m.in. prawa pracowników a wolny rynek, możliwości złagodzenia skutków kryzysu dla pracowników. W panelu dotyczącym przyszłości europejskiego rynku pracy weźmie udział przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Dział Informacji KK

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.