Menu

Wysyłamy pocztówki do Ambasady Białorusi!

Wysyłamy pocztówki do Ambasady Białorusi! grafika. P.Machnica

Jak wiecie rozpoczęliśmy akcję wysyłania pocztówek sprzeciwu do Ambasady Białorusi w Polsce. O akcji możecie przeczytać tutaj. Co tydzień postaramy się zrelacjonować jak się ona rozwija.

Represjonowanie i tłumienie działalności niezależnych związków zawodowych stanowi naruszenie elementarnych praw człowieka i praw obywatelskich. Wszyscy wiemy, że prawo do tworzenia, funkcjonowania i działalności niezależnych związków zawodowych gwarantują zarówno akty Organizacji Narodów Zjednoczonych jak i Międzynarodowej Organizacji Pracy (Białoruś jest stroną zarówno Konwencji  Fundamentalnej  87 jak i 98 ). Reżim Łukaszenki jak widzimy narusza postanowienia obu aktów bez najmniejszych skrupułów. Dlatego cała związkowa społeczność międzynarodowa powinna być skoncentrowana na wyrażaniu swojego sprzeciwu i wsparcia dla represjonowanych.

Nie zapominajmy jednak o tym, że działacz związkowy w więzieniu to także po prostu człowiek w więzieniu. Skazany na oddalenie od Rodziny, Przyjaciół i Bliskich. Skazany na strach, skazany na sytuację, która bezpośrednio zagraża jego zdrowiu i bezpieczeństwu.

Dlatego chcemy rozpocząć od pokazania Wam „wirtualnych twarzy” bohaterów naszych pocztówek – Bohaterów walki o niezależny ruch związkowy na Białorusi.

Popatrzmy na twarze ludzi na pocztówkach.

Yanina Malash jest zapalonym fotografem. Jest miłośniczką zwierząt i uwielbia swojego kota. Ważne jest dla Niej wychowywanie i kształcenie córki. Lubi spędzać czas na łonie natury i amatorsko uprawiać górskie wędrówki.

Siarhei Antusevich jest wielkim fanem Depeche Mode. Interesuje się genealogią, badał swoje drzewo genealogiczne zarówno od strony ojca, jak i matki. Uczestniczył w zajęciach z genologii. Przyjemność Mu sprawia uprawianie awokado w domu. Stale doskonalił swoją znajomość angielskiego.

Aliaksandr Yaroshuk uwielbia czytać. Wolny czasu spędzał z książką w rękach. Teraz w więzieniu jest to jedyne hobby, które pozostaje mu dostępne. Jest miłośnikiem teatru. Bardzo lubię muzykę George'a Michaela. Regularnie uprawiał jogging.

Vasil Berasneu jest z wykształcenia historykiem. Jest zagorzałym miłośnikiem historii Białorusi. Lubi i na wysokim poziomie umie grać w warcaby.

W pierwszym wpisie relacjonującym akcję wysyłania pocztówek warto wspomnieć jeszcze o jednym – autorką opracowania graficznego pocztówek jest Justyna Czerniakowska projektantka i pedagog mieszkająca i pracująca w Warszawie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Grafiki, w pracowni prof. Lecha Majewskiego), gdzie obecnie uczy projektowania graficznego i typografii. Jej prace znalazły się na wielu międzynarodowych wystawach zbiorowych grafiki, a także pokazach i konkursach artystycznych jak np. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie.

Koleżanki i Koledzy, pamiętajmy o solidarność z uwięzionymi działaczkami i działaczami na Białorusi.


bs

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.