Menu

Kongres MKZZ w Australii

Począwszy od 2006 roku, co 4 lata odbywa się kongres MKZZ. Tym razem ponad 1000 delegatów reprezentujących ponad 300 różnych związków zawodowych z 130 krajów przyjechało do Melbourne w Australii, aby omówić najważniejsze kwestie dotyczące pracowników na całym świecie. Kongres rozpoczął się od przywitania delegatów przez przedstawicieli organizacji walczących o prawa rdzennych mieszkańców Australii.
 
Zwracali uwagę na to, że związki zawodowe i rdzenni mieszkańcy mają wiele wspólnego, jako że na co dzień walczą z nierównościami i wyzyskiem. W ceremonii otwarcia wziął udział również Dyrektor Generalny MOP Gilbert F. Houngbo. Mówił o wyzwaniach świata pracy – nierównościach, fragmentaryzacji zatrudnienia, niepewności zatrudnienia i bezrobociu młodzieży, ubóstwie pracy i rzeszach osób bez ochrony socjalnej. Głos zabrał również Guy Ryder – Dyrektor Generalny MOP w latach 2012 - 2022 i były Sekretarz generalny MKZZ.
 
Sharan Burrow, ustępująca Sekretarz generalna, zwracała uwagę na to, że około 2 mld ludzi na świecie żyje w krajach pochłoniętych przez różnego rodzaju konflikty. Mówiła, że związki zawodowe mają dużą rolę do odegrania i muszą wspierać pracowników w krajach pochłoniętych wojną, takich jak Ukraina i Myanmar. Stwierdziła, że światowi liderzy powinni prowadzić dialog w celu zapobiegania konfliktom, oraz zakończenia tych obecnie trwających. “Jest wiele przykładów związków zawodowych walczących o pokój, sprawiedliwość i demokrację. Jesteśmy dumni z tych osiągnięć, a inspiracje, które z nich wyciągamy pomogą związkom na całym świecie walczyć o fundamentalne prawa, demokrację i pokój” - mówiła Sekretarz generalna MKZZ.
 
W kolejnych dniach delegaci będą debatować nad tematami takimi jak prawa pracownicze, sprawiedliwe wynagrodzenia, ochrona socjalna, oraz równość i włączająca gospodarka. Ponadto omówione zostaną kwestie szoku globalnego jaki wywołała pandemia Covid-19, tego jak wpłynęła na rynek pracy, nierówności w dystrybucji szczepionek i jak zapobiegać podobnym katastrofom w przyszłości. Omówione zostaną również kwestie wpływu zmieniających się technologii na rynek pracy, oraz zależność pozycji kraju w globalnym łańcuchu dostaw od ich rozwoju technologicznego.
 
W poniedziałek 21 listopada odbędą się wybory nowych władz MKZZ. Szczególną uwagę zwracają wybory sekretarza generalnego. Startuje w nich dwóch kandydatów - Luca Visentini, obecny Sekretarz generalny EKZZ oraz Kemal Ozkan Zastępca Sekretarza Generalnego IndustriALL. Wybrane zostaną również pozostałe władze Organizacji.
 
Głównym motywem kongresu jest wezwanie do opracowania nowej umowy społecznej dla świata pracy.
 
Kongres zakończy się we wtorek 22 listopada.
 
wg
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.