Menu

Europejska kampania ws. wysokich kosztów życia

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych rozpoczęła kampanię w sprawie wysokich i kosztów życia w Europie.

W ramach tej kampanii EKZZ przez cały październik będzie informował i wspierał działania podejmowane przez poszczególnych członków, tak by zwrócić uwagę rządów krajowych oraz Unii Europejskiej na potrzebę pomocy pracownikom i ich rodzinom w poradzeniu sobie ze stale rosnącymi kosztami utrzymania. Są to m.in. manifestacje, pikiety, listy do rządów lub ministerstw, projekty reform, konferencje, webinary i inne działania edukacyjne. W ostatnich dniach odbyły się demonstracje w Bratysławie, Pradze i Rzymie, a planowane są m.in. konferencja w Chorwacji, wydarzenia w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Niemczech i Rumunii. Europejska i światowa federacja IndustriAll przygotowała specjalny webinar, a w Pradze w ramach Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego odbyło się nadzwyczajne spotkanie Grupy Pracowniczej nt. „Dialog społeczny w ramach zielonej transformacji”.

Na początek kampanii EKZZ przygotował petycję w kilku językach krajowych, która zawiera sześciopunktowy plan żądań pozwalających na uporanie się z obecnym kryzysem i budowę gospodarki przyjaznej pracownikom. Wiele z problemów podnoszonych przez EKZZ doskwiera również polskim pracownikom, jak np. zbyt niski wzrost wynagrodzeń, ubóstwo energetyczne wynikające z gwałtownie rosnących cen energii, nieskuteczny dialog społeczny, dlatego NSZZ „Solidarność” rozpoczął z rządem negocjacje na temat swoich trzech postulatów (3xP).

Pierwszy z nich dotyczy przyjęcia specjalnego systemu powstrzymania wzrostu cen energii ze wszystkich surowców i nośników, drugi podniesienia (o 20%) wynagrodzeń pracowników sfery finansów publicznych, a trzeci przyjęcia od dawna postulowanej przez NSZZ „Solidarność” ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych. Ponieważ dotychczasowe rozmowy z rządem w tej sprawie nie przyniosły oczekiwanego przez Związek rozstrzygnięcia 17 listopada w Warszawie odbędzie się poświęcona tym żądaniom manifestacja.

kb

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.