Menu

Solidarność pomoże polskiej szkole na Litwie

Zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz i Yurij Ravavoj z Działu Zagranicznego KK NSZZ "Solidarność" odwiedzili polskie Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu na Litwie, które boryka się z problemem dyskryminacji. Przedstawiciele Solidarności zadeklarowali wsparcie i pomoc w walce o swoje prawa tej polskiej szkoły.

Problemy szkoły w Połukniu zostały niedawno opisane w "Tygodniku Solidarność".

 – Obecnie już pięć miesięcy żyjemy w bardzo smutnych nastrojach. 22 grudnia 2021 roku wprowadzono poprawki do uchwały w sprawie zmian dotyczących reorganizacji sieci szkół, realizujących formalne programy nauczania. Mer samorządu trockiego 23 grudnia wydał rozporządzenie, by stworzyć komisję zajmującą się reorganizacją sieci szkół w rejonie trockim. Nasze gimnazjum oraz Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach będą objęte tą reformą. Za jej sprawą zostanie zlikwidowany status prawny szkół, które noszą imiona dwóch wielkich Polaków i przyjaciół Wileńszczyzny – prof. Andrzeja Stelmachowskiego i wielkiego działacza Solidarności, prezesa „Wspólnoty Polskiej” śp. Longina Komołowskiego – mówiła dyrektor polskiej placówki Renata Krasowska i wyjaśniała, że szkoły polskie nie są traktowane na równi ze szkołami litewskimi.

Więcej na ten temat w tekście Konrada Wernickiego pt. "Litwo, ojczyzno nasza, nie depolonizuj!".

Podczas pobytu na Litwie zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz i Yurij Ravavoj z Działu Zagranicznego KK NSZZ "Solidarność" spotkali się w Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu (Obwód Trocki) z nauczycielami uczniami. Dzieci przygotowały nawet program artystyczny dla gości z Polski.

Po wysłuchaniu informacji o sukcesach uczniów, a także zorientowaniu się, na czym polega spór z Merem i jakie są zagrożenia dla tej polskiej szkoły, w imieniu przewodniczącego KK NSZZ "S" Piotra Dudy Tadeusz Majchrowicz zadeklarował podjęcie działań dyplomatycznych, wykorzystując dobre relacje z Prezydentem Andrzejem Dudą i rządem Mateusza Morawieckiego. - W tej sprawie Związek podejmie wszelkie działania, jakie są w jego mocy - powiedział zastępca przewodniczącego KK NSZZ "S".

Tadeusz Majchrowicz powiedział również podczas spotkania, że patron szkoły śp. Longin Komołowski jest  nieodżałowanym przyjacielem i  prawdziwym Człowiekiem "Solidarności", a dziś szkoła zyskała kolejnego partnera, jakim będzie NSZZ "Solidarność".

Solidarność już wcześniej pomagała szkole. Od 2017 roku jest z nią w stałym kontakcie Zarząd Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ "S".

– Temat Polskich Szkół na Litwie musi być elementem polityki zagranicznej naszego kraju i jako "Solidarność" będziemy prowadzić rozmowy w tej sprawie. To jest niezwykle ważne dla Polaków, którzy żyją i pracują na Litwie i co bardzo istotne, płacą tam podatki – powiedział po spotkaniu Tadeusza Majchrowicz.

www.tysol.pl

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.