Menu

„Solidarność” chce pomóc budować wolną Białoruś

„Solidarność” chce pomóc budować wolną Białoruś fot. arch.

9 czerwca Zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz oraz Yurij Ravavoj z Działu Zagranicznego KK NSZZ „Solidarność” spotkali się w Wilnie z Głównym Doradcą Politycznym Swietłany Cichanouskiej Aleksandrem Dobrovolskim i Kierownikiem ds. Komunikacji Aleksandrą Logvinovą.

Spotkanie dotyczyło perspektyw wzajemnej współpracy. W imieniu Przewodniczącego KK NSZZ "S" Piotra Dudy Tadeusz Majchrowicz zadeklarował pomoc i współpracę w budowaniu nowej Białorusi wykorzystując doświadczenia z czasów zmian, jakie następowały w Polsce po 1989 roku.

- Budowa nowego państwa musi następować z poszanowaniem potrzeb społeczeństwa i z udziałem strony społecznej, czyli Kongresu Wolnych Związków Zawodowych Białorusi - powiedział Tadeusz Majchrowicz.

Aleksander Dobrovolski podkreślił z kolei w rozmowie z przedstawicielami Solidarności, że Białorusini patrzą z podziwem na Polskę, która jest dla Białorusi wzorem do naśladowania.

Tadeusz Majchrowicz przekazał na zakończenie spotkania przyjęty przez XXX Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ" Solidarność " Apel nr.1 ws. uwolnienia liderów i członków BKDP więzionych przez reżim Łukaszenki. Delegaci napisali m.in.:

"(...) Bestialski reżim Łukaszenki rozpętał wojnę z niezależnym i demokratycznym ruchem związkowym.  Powszechne stały się znane z historii NSZZ „Solidarność” represje i utrudnianie działalności związkowej. Stale inicjowane są sprawy karne i aresztowania. To wszystko po to by całkowicie zniszczyć wolne związki zawodowe na Białorusi.

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” kategorycznie potępia te działania. Stanowią brutalne pogwałcenie fundamentalnych praw człowieka. Zatrzymanie przywódców i członków BKDP jest oznaką słabości nielegalnej i skompromitowanej władzy białoruskiej, która w odpowiedzi na coraz większy sprzeciw społeczny wobec swoich przywódców politycznych zaostrza represje i przemoc. Podkreślamy nasze pełne poparcie dla społeczeństwa Białorusi, które domaga się podstawowych swobód demokratycznych.

Krajowy Zjazd Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” wyraża solidarność z naszymi przyjaciółmi z BKDP i żąda natychmiastowego uwolnienia liderów i członków Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych (...)".

Przypomnijmy, we wrześniu 2020 roku ze Swietłaną Cichanouską spotkał się przewodniczący NSZZ "S" Piotr Duda.

- Solidarność jest z Białorusią, jest ze Swiatłaną Cichanouską i z wszystkimi, którzy walczą o wolną, demokratyczną Białoruś i wolne wybory - mówił wówczas.

Przewodniczący podkreślał też wtedy, że ważne jest dla niego budowanie silnej struktury Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych.

www.tysol.pl

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.