Menu

„Solidarność” z międzynarodowym apelem w sprawie Sofidelu

Kamil Żerdziewski/ciechanowinaczej.pl Kamil Żerdziewski/ciechanowinaczej.pl

Pracownicy ciechanowskiego Sofidelu strajkują od dziewięciu dni. Są zdeterminowani, aby kontynuować akcję, póki pracodawca nie spełni ich postulatów. Niestety, ten w dalszym ciągu milczy. Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „S” zwrócił się o poparcie żądań polskich pracowników do struktur międzynarodowych.   

Trwający od ponad tygodnia strajk w Sofidelu będzie kontynuowany do skutku. - Nikt ze strajku nie rezygnuje, wszyscy zdają sobie sprawę, że teraz albo nigdy. Siedzimy w ubraniach roboczych cały czas gotowi do podjęcia pracy, zależy to tylko od decyzji Zarządu Sofidel Poland – mówi przewodniczący „S” w ciechanowskiej spółce, Piotr Kurowski. Za organizacją murem stoi region Mazowsze, ale również Komisja Krajowa z przewodniczącym na czele. Na wtorkowym posiedzeniu zarządu regionu podjęto stanowisko w sprawie poparcia dla strajkujących, w którym wzywa się pracodawcę do wznowienia rozmów z przedstawicielami pracowników. Spółka postawiła jednak ultimatum: negocjacje w wyznaczonym przez firmę miejscu za zawieszenie strajku. Dziś Komisja Krajowa wystosowała list z prośbą o poparcie nie tylko do europejskich central związkowych, ale też do światowego zarządu firmy.

Jak w liście informują związkowcy: „średnie wynagrodzenie miesięczne brutto zatrudnionych pracowników produkcyjnych wynosi 3764 zł brutto czyli niewiele ponad obecnie obowiązującą kwotę płacy minimalnej w Polsce. W latach 2014-2022 płaca minimalna w Polsce wzrosła o 80%, podczas gdy w spółce Sofidel jedynie o 43%. Biorąc to pod uwagę żądania podwyższenia pensji o 1000 zł brutto dla każdego pracownika nie są wygórowane.”. Negocjacje, które trwały od zeszłego roku nie przyniosły żadnych rezultatów. Pracodawca zaproponował podwyżkę w wysokości 6% brutto i wypłacenie jednorazowej zapomogi w wysokości 1400 zł, na co związkowcy nie zgodzili się. Za przystąpieniem do strajku opowiedzieli się niemal wszyscy głosujący (frekwencja wynosiła 65%). Strajkujący zaproponowali spółce dwie opcje: wzrost wynagrodzenia zasadniczego brutto od 1 stycznia 2022 r. w wysokości 600 zł, a od 1 lipca o kolejne 400 zł, co oznacza wyrównanie już przyznanej podwyżki do kwoty 1000 zł brutto lub wzrost wynagrodzenia zasadniczego brutto od 1 stycznia 2022 r. w wysokości 800 zł. Pracownicy we wsparciu regionu zaproponowali kolejny termin na rozmowy z przedstawicielami pracodawcy 13 maja.

Sofidel to włoski, międzynarodowy producent bibuły do ​​użytku sanitarnego i domowego. Firma ma swoje oddziały w 13 krajach świata i zatrudnia łącznie niemal 6,5 tysiąca pracowników. Ciechanowska fabryka to 444 pracowników.

msz

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.