Menu

Ta dyrektywa to zmiana paradygmatu myślenia o społecznym wymiarze integracji

Ta dyrektywa to zmiana paradygmatu myślenia o społecznym wymiarze integracji fot. ETUI

 

O znaczeniu odpowiedniej płacy minimalnej w wydobywaniu się z ubóstwa, przyczynach inflacji i wzmocnieniu rokowań zbiorowych… rozmowa z Torstenem Müllerem

Prace nad Dyrektywą o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w UE weszły w decydującą fazę - rozpoczął się trialog, czyli proces uzgodnień ostatecznej wersji tego aktu prawnego między Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi (reprezentowanymi przez Prezydencję, obecnie Prezydencję Francuską) i Komisją Europejską.  Na zakończenie trialogu wypracowany projekt dyrektywy jest przyjmowany przez COREPER (Komitet Stałych Przedstawicieli), a następnie odbywa się głosowanie w Radzie UE.

O samej dyrektywie, pracach nad nią, stanowisku Parlamentu Europejskiego czy polskiego rządu pisaliśmy wielokrotnie. Dlatego teraz chcielibyśmy skierować uwagę związkowców (choć nie tylko) na wywiad z Torstenem Müllerem, socjoekonomistą zatrudnionym w Europejskim Instytucie Związkowym (ETUI). W wywiadzie poruszone zostały m.in. kwestie budzące szczególne emocje: w jakich państwach dyrektywa wywrze największy skutek, czy jest właściwe podnoszenie płac minimalnych w okresie wysokiej inflacji i dlaczego rozwój rokowań zbiorowych jest kluczowy.

Zapraszamy do lektury (poniżej w załączniku)

BS

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.