Menu

Polska z większą liczbą godzin pracy!

Według danych Międzynarodowej Organizacji Pracy w wyniku pandemii w 2020 r. liczba przepracowanych godzin pracy spadła na całym świecie o 8,9 proc. Liczonych rok do roku.

Wyjaśniono, że utracone godziny pracy obrazują skalę zmniejszonego zatrudnienia; zarówno w wyniku zmniejszenia wymiaru czasu pracy przy zachowaniu zatrudnienia, jak i w efekcie całkowitej straty pracy.

„Bilans dwóch lat kryzysu COVID–19 w skali świata ma sięgnąć nawet 125 mln utraconych miejsc pracy w przeliczeniu na pełne etaty. Oznaczać to będzie, że liczba przepracowanych godzin spadła globalnie o 4,3 proc., podczas gdy w krajach G–20 spadek ten na koniec 2021 r. ma wynieść 3,4 proc. a w krajach UE 2,7 proc.” – czytamy w informacji.

Zaznaczono, że jedynie 9 na 189 krajów na świecie zdaniem analityków Międzynarodowej Organizacji Pracy zwiększy liczbę godzin pracy na koniec 2021 r. w porównaniu do okresu sprzed COVID–19. Najlepszy wynik na świecie ma osiągnąć Norwegia, która zwiększy liczbę godzin pracy o 4,5 proc. względem IV kwartału 2019 r.

„Polska znalazła się na pierwszym miejscu w UE i drugim na świecie w prognozach Międzynarodowej Organizacji Pracy pod względem skali odbudowy rynku pracy w okresie kryzysu COVID–19. W 2020 r. spadek liczby przepracowanych godzin wyniósł w naszym kraju 2,1 proc. i był najniższy w całej UE i trzeci najniższy w skali globu” – wskazał zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.

Podkreślił, że według najnowszej prognozy MOP na koniec tego roku w Polsce liczba przepracowanych godzin pracy ma zwiększyć się o 2,4 proc. Dodał, że oprócz Polski tylko dwa kraje UE (Chorwacja i Słowenia) odnotują pozytywny bilans przepracowanych godzin pracy względem okresu sprzed pandemii COVID–19.

Polska Agencja Prasowa

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.