Menu

Nobel w dziedzinie ekonomii

Nobel w dziedzinie ekonomii fot. PAP/EPA

Nagroda Nobla z ekonomii dla naukowców, którzy wykazali, że wzrost płacy minimalnej nie musi spowodować wzrostu bezrobocia.

Laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostali David Card, Joshua Angrist and Guido Imbens za badania nad zależnością pomiędzy wzrostem płacy minimalnej a poziomem bezrobocia, przeprowadzone w latach ’90. Ich prace na ten temat wykazały w sposób empiryczny, że głosy krytykujące wzrost wynagrodzeń minimalnych w obawie o możliwy spadek liczby miejsc pracy, nie opierają się na faktach.

Warto przypomnieć, że każdego roku przy okazji dyskusji nad wzrostem wynagrodzenia minimalnego w Polsce pracodawcy i wielu probiznesowych polityków straszy, że wyższe podwyżki najniższej płacy spowodują masowe bezrobocie. Pokazuje to jak można narzucić taką narrację, nawet jeśli nie jest ona w żaden sposób uzasadniona faktami.

Docenienie pracy laureatów przypada w czasie gdy na szczeblu europejskim prowadzone są nad projektem dyrektywy ws. adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Jednym z argumentów przeciwników tej regulacji jest m.in. możliwy wzrost bezrobocia. Wiemy już że to nieprawda.

msz


 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.