Menu

Inicjatywa Komisji Europejskiej dotycząca przyszłych kryzysów zdrowotnych może zwiększyć bezpieczeństwo pracowników

Inicjatywa Komisji Europejskiej dotycząca przyszłych kryzysów zdrowotnych może zwiększyć bezpieczeństwo pracowników fot.pixabay.com

16 września Komisja Europejska opublikowała wniosek dotyczący Europejskiego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na sytuacje nadzwyczajne (HERA).

Wyciągając wnioski z pandemii COVID-19, HERA będzie wykrywać, zapobiegać i reagować na przyszłe sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem. Obejmuje to na przykład gromadzenie leków i sprzętu ochronnego czy wyznaczanie miejsc, w których w razie potrzeby zwiększa się produkcję oraz planowanie natychmiastowej i sprawiedliwej dystrybucji kluczowych produktów w całej Unii Europejskiej. Może to się przełożyć na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pracowników.

Isabelle Barthès, zastępczyni sekretarza generalnego federacji związkowej IndustriAll Europe zwraca uwagę, że w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach pandemii COVID-19, pracownicy nie mieli środków ochrony osobistej – lub nie mieli dostępu takiego wyposażenia. -Żadnych masek, rękawiczek… nic! To nie może się powtórzyć. Doceniamy, że utworzenie HERA doprowadzi do gromadzenia rezerw, które można będzie bezzwłocznie wdrożyć – mówi Barthès.

Główne zadania proponowanego urzędu HERA to:

  • Stała ocena potencjalnych zagrożeń dla zdrowia;
  • Promocja badań i rozwoju oraz innowacji produktów leczniczych i technologii;
  • Zapewnienie dostępności technologii i miejsc produkcji leków, szczepionek, diagnostyki itp.
  • Magazynowanie w celu natychmiastowego dostarczenia krytycznych produktów leczniczych i wyposażenia ochronnego.


Powstanie HERA nie będzie jednak żadnym przełomem, przede wszystkim dlatego, że państwa członkowskie wyrażają obawy co do „przenoszenia” kompetencji dotyczących zdrowia na poziom Komisji Europejskiej i nie ma na to zgody politycznej.

 – HERA nie będzie samodzielną agencją - będzie ulokowana w Komisji i nadzorowana przez radę w której uczestniczyć będą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich. Będzie strukturą podobną do unijnego komitetu sterującego ds. szczepień. Powstanie HERA nie trafi do Parlamentu Europejskiego do zatwierdzenia. Innymi słowy, będzie to po prostu swego rodzaju skonkretyzowanie wszystkiego, co Komisja robiła do tej pory -wyjaśnia Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”.

Luc Triangle, Sekretarz Generalny IndustriAll Europe patrzy szerzej na całą inicjatywę, podkreślając jej wartość dodaną. -IndustriAll Europe od dawna opowiada się za zwiększeniem produkcji farmaceutyków w Europie. Cieszymy się, że Komisja Europejska teraz to dostrzega. Pracownicy przemysłu farmaceutycznego byli gotowi do zwiększenia produkcji, gdy było to potrzebne – i będą gotowi, aby zrobić to ponownie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Muszą być za to wynagradzani: dobrą pracą, dobrymi warunkami pracy, płacą i szkoleniami podkreśla Triangle.

bs

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.