Menu

Europejska płaca minimalna grzęźnie w procedurach

Delegacja Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” biorąca udział w plenarnym posiedzeniu EKES spotkała się w Brukseli z europosłem Elżbietą Rafalską. - Potrzeba więcej takich spotkań, powiedział po spotkaniu Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK.

Tadeusz Majchrowicz relacjonując spotkanie stwierdził, że rozmowa dotyczyła wielu istotnych z punktu widzenia „Solidarności” zagadnień, co pokazuje, że istnieje potrzeba takich kontaktów w przyszłości.

Jednym z istotnych tematów była kwestia europejskiej dyrektywy o płacy minimalnej. Niestety prace w Parlamencie przebiegają powoli ze względu na liczne wątpliwości, w tym prawne dot. możliwości regulowania płac z poziomu UE. Nadal oczekiwanie są kolejne ekspertyzy i opinie wstrzymuje prace i obecnie nie jest pewne, czy zakładany termin przyjęcia rezolucji (październik) zostanie dotrzymany.

Zdaniem Minister Rafalskiej to nie Polska, a inne kraje mogą w większym stopniu blokować przyjęcie dyrektywy.

W czasie rozmowy poruszony był temat rokowań zbiorowych.

- Mówiliśmy że układy ponadzakładowe to droga do wprowadzenia równych zasad gry dla przedsiębiorców i powinno to być wspierane także przez polskie władze – argumentował Majchrowicz.

Dyskutowano też o sytuacji polskich pracowników w Holandii, którzy doświadczają poważnych problemów, ocierających się o handel ludźmi. Podjęte zostaną działania by poprawić położenie tych pracowników.

W spotkaniu z Elżbietą Rafalską oprócz zastępcy przewodniczącego Tadeusza Majchrowicza uczestniczyli również Marcin Zieleniecki oraz Mateusz Szymański.

ml

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.