Menu

Światowy indeks przestrzegania praw pracowniczych i związkowych (III)

Światowy indeks przestrzegania praw pracowniczych i związkowych (III) fot. IndustriAll Global Union

Tym razem, pokazana zostanie lista hańby w odniesieniu do praw pracowniczych.

W 2021 r. doszło do morderstwa działaczy związkowych w sześciu krajach: Brazylii, Kolumbii, Gwatemali, Birmie, Nigerii i Filipinach.

Dziesięć najgorszych krajów dla pracowników w 2021 r. to: Bangladesz, Białoruś, Brazylia, Kolumbia, Egipt, Honduras, Birma, Filipiny, Turcja i Zimbabwe.

Nie można zapominać o sytuacji w tych państwach. Uwagi które przedstawiamy mają charakter cząstkowy ale pozwalają chociaż trochę wybrzmieć ludzkim dramatom, które stoją za tymi suchymi faktami

  • Egipt

30 września 2020 roku dwudziestu sześciu pracowników z National Steel Industries w Egipcie otrzymało nakaz stawienia się przed sądem. Przedsiębiorstwo oskarżyło pracowników o zakłócanie produkcji i naruszanie przepisów podczas strajku zorganizowanego w maju 2019 r., który by protestem przeciwko niewypłacaniu zaległych wynagrodzeń. Podstawą oskarżenia była ustawa nr 34 z 2011 r., która nakazuje karę pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości do 50 000 funtów egipskich za udział w strajkach. W Egipcie wszystkie niezależne związki zostały rozwiązane w marcu 2018. Od tego czasu organizacje te muszą się mierzyć z niezliczoną ilością przeszkód administracyjnych, a wiele z nich wciąż jest w procesie ubiegania się o oficjalną rejestrację.

  • Honduras

Przemoc wobec liderów związków zawodowych i pracowników jest niestety głęboko zakorzeniona w Hondurasie, zwłaszcza w sektorze plantacji rolniczych gdzie mają często miejsce przypadki gróźb, nękania i napadów na pracowników, którzy próbowali założyć lub wstąpić do związku zawodowego. 25 czerwca 2020 r. wszedł w życie nowy kodeks karny w Hondurasie, co stanowi wyraźne zagrożenie dla fundamentalnych wolności, ponieważ jego postanowienia poważnie ograniczają prawo do pokojowych zgromadzeń. Zgodnie z nowym kodeksem publiczne protesty lub zgromadzenia są uznane za przestępstwa kryminalne, a wyroki mogą wynieść do 30 lat pozbawienia wolności.

  • Zimbabwe

6 lipca 2020 r. Stowarzyszenie Pielęgniarek Zimbabwe (ZINA) zorganizowało strajki w Harare i Bulawayo żądając wzrostu wynagrodzeń, a także zapewnienie odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej. Przed protestami rząd  jednostronnie zadeklarował, że nie będzie angażować się w żadną formę rokowań zbiorowych w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Zamiast rozpocząć dialog, rząd nakazał aresztowanie trzynastu pielęgniarek.

bs

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.