Menu

EKES popiera propozycję ustalenia europejskich standardów minimalnych wynagrodzeń

EKES popiera propozycję ustalenia europejskich standardów minimalnych wynagrodzeń fot.pixabay.com

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) poparł propozycję ustalenia europejskich standardów dotyczących adekwatnych wynagrodzeń minimalnych i wzmocnienia systemów negocjacji zbiorowych w całej UE.

Podczas swojej ostatniej sesji plenarnej EKES (24-25 marca) przyjął opinię dotyczącą projektu dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych. Projekt od początku budził liczne dyskusje i kontrowersje. W czasie prac prowadzonych w Komitecie wyraźnie zarysował się podział pomiędzy związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. Swój krytyczny głos wobec propozycji wyrażały także organizacje wywodzące się z krajów skandynawskich. Ostatecznie, w drodze głosowania, EKES przyjął opinię, która dała wyraźne poparcie propozycji Komisji.

W opinii zwrócono uwagę na to, że dyrektywa może być istotnym czynnikiem ożywienia gospodarczego. Sprzyjać temu ma tworzenie poprzez system sprawiedliwych płac minimalnych równych szans i dobrobytu. Zdaniem EKES dyrektywa może zapewnić  rentowność pracy, zwalczanie ubóstwa oraz wzmocnienie roli partnerów społecznych i dialogu społecznego.

Komitet podkreślił w opinii, że oczekuje, iż dyrektywa zostanie starannie opracowana, tak by respektowała krajowe tradycje, przepisy i praktyki oraz pozostawiała swobodę dostosowania zobowiązań do kontekstu krajowego. Zaznaczono również, że partnerzy społeczni powinni być autonomiczni, a organizacje pracodawców i związki zawodowe powinny być chronione przed jakimikolwiek formami ograniczania ich prawa do organizowania się, występowania w roli przedstawicieli lub podejmowania działań zbiorowych.

Grupa pracodawców w EKES wyraźnie sprzeciwiła się treści opinii i przedstawiła projekt kontropinii, w której przede wszystkim odmawiano prawa do regulowania problematyki wynagrodzeń minimalnych na poziomie UE w sposób wiążący. Strona pracodawców twierdziła również, że czas kryzysu to nie jest właściwy okres na działania mogące spowodować wzrost płac. Kontropinia została odrzucona jednak z racji uzyskania 25% głosów poparcia zostanie załączona do opinii Komitetu.

Przyjęta treść opinii będzie wkrótce dostępna tutaj.

Poniżej projekt opinii do pobrania.

msz

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.