Menu

Historyczny strajk w Amazonie

Historyczny strajk w Amazonie fot.pixabay.com

Możemy powiedzieć krótko: włoskie związki zawodowe (FILT-CGIL, FIT-CISL oraz Uiltrasporti) tworzą historię. W dniu dzisiejszym 22 marca 2021 r. po raz pierwszy w historii cały łańcuch logistyczny Amazona przystąpił do 24 godzinnego strajku.

Przyczyną strajku jest odmawia przez Amazon negocjowania układu zbiorowego, który obejmowałby również ich podwykonawców. Celem układu miało być harmonizowanie warunków pracy w całym łańcuchu dostaw.

Związki wezwały Amazon do podjęcia rozmów, wskazując że jest on ostatecznie odpowiedzialny za warunki pracy kierowców, nawet jeśli są zatrudnieni przez osoby trzecie. Amazon nie chce brać odpowiedzialności za długą listę nadużyć - a to właśnie w łańcuchu podwykonawców zdarza się ich wiele.

Jak łatwo się domyślić obciążenie praca kurierów wzrosło niewyobrażalnie w okresie Covid-19. Jak wskazują kurierzy dostarczają nawet 180-200 paczek dziennie.

– Nie oczekujemy w tej chwili podwyżki płac ale bardziej humanitarnych warunków pracy – podkreśla sekretarz generalny FIT-CISL Salvatore Pellecchia

– Wyrażamy pełną solidarność z włoskimi kolegami, którzy tak naprawdę strajkują nie tylko w swoim imieniu ale w imieniu wszystkich pracowników i podwykonawców Amazona – komentuje Tadeusz Kucharski Przewodniczący Sekcji Transportu Drogowego NSZZ Solidarność. Firmy o takiej pozycji na rynku jak Amazon muszą brać odpowiedzialność za cały łańcuch podwykonawców i warunki pracy – dodaje przewodniczący.

bs

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.