Menu

Czy polska europarlamentarzystka wesprze inicjatywę europejskiej płacy minimalnej?

Czy polska europarlamentarzystka wesprze inicjatywę europejskiej płacy minimalnej? fot.pixabay.com

Parlament Europejski wyznaczył swoich przedstawicieli mających pracować nad stanowiskiem w  sprawie projektu dyrektywy o europejskiej płacy  minimalnej i wspieraniu układów zbiorowych. Jest wśród nich Elżbieta Rafalska z grupy Konserwatystów i Reformatorów. 

Na sesji w dniu 10 lutego 2021 r. Parlament Europejski zadowoleniem przyjął propozycję Komisji dotyczącą dyrektywy UE w sprawie odpowiedniej płacy minimalnej, określając ją jako ważny krok w kierunku zapewnienia, by każdy mógł utrzymać się z pracy i uczestniczyć w życiu społecznym. Według europarlamentarzystów dyrektywa powinna zagwarantować, że ustawowe płace minimalne będą zawsze powyżej progu ubóstwa. Podkreślono również, że pracodawcy nie powinni odliczać od płacy minimalnej kosztów związanych z wykonywaniem pracy, takich jak zakwaterowanie, niezbędna odzież, narzędzia, ochrona osobista i inne wyposażenie. Najlepszym sposobem na zapewnienie godziwych wynagrodzeń i godnych warunków pracy jest wzmocnienie partnerów społecznych i dialogu społecznego. Układy zbiorowe powinny obejmować więcej pracowników, co oznacza potrzebę  inwestowania w budowanie potencjału związków zawodowych w całej Europie. W ocenie Europarlamentu  proponowana dyrektywa w sprawie płacy minimalnej daje taką szansę.

W ramach przygotowań do debat nad przygotowanym przez Komisję Europejską projektem, Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego wyznaczyła dwóch współsprawozdawców, Są to: Dennis Radtke (EPL, Niemcy) i Agnes Jongerius (S&D, Niderlandy). Zgodnie z procedurą wybrano także tzw. kontrsprawozdawców, którzy reprezentują pozostałe partie  zasiadające w Parlamencie Europejskim.  Są to: Monica Semedo (Renew - Luksemburg), Dominique Bilde (ID - Francja),  Mounir Satouri (Greens / EFA - Francja), Özlem Damirel (GUE / NGL - Niemcy) oraz Elżbieta Rafalska  (ECR - Polska).

– Bardzo liczymy na to, że europosłanka Elżbieta Rafalska, analizując projekt dyrektywy odwoła się do swoich doświadczeń jako ministra zajmującego się obszarem pracy i i doceni mechanizmy wsparcia rozwoju rokowań zbiorowych, które są tam zawarte – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”. – Jest to kluczowe nie tylko dla polskich związków zawodowych, ale także generalnie dla całego świata pracy w  Europie Środkowo- Wschodniej borykającego się ze słabością dialogu dwustronnego – dodaje ekspertka.

O projekcie dyrektywy pisaliśmy tutaj.

A o krytycznym (niestety) stanowisku polskiego rządu do projektu tutaj.

bs

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.