Menu

Konsultacje unijne ws. zatrudnienia poprzez platformy internetowe

Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy z europejskimi partnerami społecznymi nt. planowanych działań związanych z uregulowaniem statusu prawnego osób wykonujących pracę poprzez platformy.

Spotkanie online które odbyło się 17 października miało charakter nieformalnej wymiany poglądów. Joost Korte,  Dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych  KE poinformował, że Komisja zamierza przedstawić działania legislacyjne w trzecim kwartale 2021 r. i wówczas przystąpi do formalnych konsultacji z europejskimi partnerami społecznymi na podstawie art. 154 TSUE. W ocenie przedstawicieli Komisji praca wielu pracowników platform (w obszarze dostarczania posiłków, sprzątania, transportu) w okresie epidemii była społecznie kluczowa. Joost Korte podkreślił, że uregulowanie pracy platformowej jest niezbędna dla zrównoważonego „powrotu do zdrowia” gospodarek unijnych.

W ocenie pracodawców unijnych (BusinessEurope), nowe i elastyczne formy zatrudnienia są ważniejsze niż kiedykolwiek,  gdyż pozwalają przetrwać biznesowi w trudnym okresie epidemii Covid-19 i spowolnienia gospodarczego. Zatrudnienie przez platformy stanowi „pas transmisyjny” ze sfery nielegalnego zatrudnienia,  co samo w sobie zmniejsza nieuczciwą konkurencję ze strony podmiotów zatrudniających nielegalnie. Tym samym, pomaga to wejść na rynek pracy w szczególności kobietom migrantkom. Oczywiście pracodawcy podkreślili, że pracę poprzez platformy można łączyć z innymi formami zatrudnia, nauką lub inną aktywnością.

Ludovic Voet, sekretarz konfederalny, Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych wskazał, że praca poprzez platformy łączy się głownie z zagrożeniami zarówno dla samych pracujących jak i „klasycznych” pracowników, których pracodawcy podejmują decyzje o „outsoursowaniu” zadań pracowniczych do platform.  Dla EKZZ kluczowe jest domniemanie pracowniczego statusu osób zatrudnionych poprzez platformy.  Osoby te winny mieć pełne gwarancje bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz dostęp do zabezpieczenia społecznego poprzez ubezpieczenia społeczne. Polskie związki zawodowe w rozmowach z Komisją reprezentowała Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”.

-Kluczowy jest dostęp osób wykonujących pracę przez platformy do elementarnego bezpieczeństwa socjalnego. Jeżeli podstawą twojego zatrudnienia  jest przykładowa „umowa o najmie skutera” i to nawet nie z platformą  ale z jej partnerem biznesowym, to trudno mówić o jakimkolwiek bezpieczeństwie, lecz raczej o zdziczeniu – podkreśla Barbara Surdykowska.

Dla ruchu związkowego równie ważne jest prawo do prowadzenia rokowań zbiorowych w imieniu tych osób. W tym obszarze obserwujemy wyraźne napięcia pomiędzy ochroną konkurencji i tym prawem podstawowym- dodaje ekspertka.

bs

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.