Menu

Rozjaśniamy pojęcia związane z prawami człowieka

W dokumentach programowych NSZZ Solidarność od lat pojawia się postulat dokonania przez Polskę ratyfikacji Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej (ZEKS). W tym „odcinku” chciałabym zwrócić Państwa uwagę na często występujące pojęcie „generacji prawa człowieka”. Często mówimy o prawach człowieka pierwszej, drugiej, trzeciej a nawet czwartej generacji.

Podział praw człowieka na trzy generacje został zaproponowany przez czesko-francuskiego prawnika Karela Vasaka pod koniec lat 70-tych XX wieku. Prawnik ten jako pierwszy pełnił funkcję sekretarza generalnego Międzynarodowego Instytutu Praw Człowieka.

Podział na generacje mógłby sugerować, że występuje pewna hierarchia praw tzn., że prawa generacji pierwszej są ważniejsze od trzeciej.  Absolutnie tak nie jest. To że prawa poszczególnych generacji są tak samo ważne zostało potwierdzone przez społeczność międzynarodową w tzw. Deklaracji Wiedeńskiej w 1993 r. przyjętej podczas Światowej Konferencji Praw Człowieka gdzie wskazano że:

- wszystkie prawa są powszechne, niepodzielne, współzależne i powiązane ze sobą

- społeczność międzynarodowa musi je traktować jako całość, w sprawiedliwy i równy sposób, na tej samej płaszczyźnie i z równą uwagą.

W kolejnych odsłonach zostaną przybliżone prawa człowieka poszczególnych generacji.

Zamieszczane filmy mają krok po kroku i w różnych aspektach przybliżać tematykę ZEKS. W zamieszczonym poniżej filmie Mateusz Szymański wskazuje dlaczego ratyfikacja ZEKS winna być ważna dla każdego związkowca i każdego odpowiedzianego ojca.

Zapraszamy do obejrzenia - tutaj link


bs

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.