Menu

MOP spodziewa się gwałtownego spadku liczby godzin pracy

MOP spodziewa się gwałtownego spadku liczby godzin pracy fot.pixabay.com

Najnowszy Monitor MOP na temat COVID-19 i świata pracy pokazuje, że w wyniku przedłużenia i rozszerzenia działań związanych z izolacją i obostrzeniami, przewiduje się, że spadek liczby godzin pracy w bieżącym kwartale (II kw. 2020 r.) będzie znacznie gorszy niż wcześniej szacowano. W porównaniu ze wskaźnikami sprzed kryzysu (IV kw. 2019 r.) zakłada się pogorszenie o 10,5%, co odpowiada 305 mln miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin (przy założeniu 48-godzinnego tygodnia pracy).

W ujęciu regionalnym sytuacja uległa również pogorszeniu. Szacunki wskazują na 12,4% spadek liczby godzin pracy w drugim kwartale dla obu Ameryk (w porównaniu ze stanem sprzed kryzysu) oraz 11,8% dla Europy i Azji Środkowej. W Europie Północnej i Zachodniej, MOP spodziewa się spadku odpowiednio o 11,7% i 11,9%. Europa Południowa straciłaby 15,9% swojego czasu pracy.

Prawie 1,6 mld pracowników zatrudnionych w gospodarce nieformalnej jest bezpośrednio zagrożonych utratą środków utrzymania. Szacuje się, że pracownicy nieformalni w Europie i Azji Środkowej doświadczyli spadku dochodów o 70% w ciągu pierwszego miesiąca kryzysu.

W miarę narastania kryzysu oczywiste jest, że powrót „do normalności” jest daleko przed nami, a stawka jest wysoka.

Lieve Verboven
Dyrektor MOP-Bruksela

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.