Menu

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

Związki wzywają z tej okazji do podjęcia długofalowych działań chroniących pracowników w obliczu pandemii COVID-19.

28 kwietnia to dzień obchodzony przez związki zawodowe na całym świecie jako dzień poświęcony pracownikom, którzy zginęli, ulegli wypadkom przy pracy lub zapadli na choroby zawodowe. Ma także skupiać uwagę na pracownikach narażonych na zagrożenia w pracy i prowadzić do konkretnych działań poprawiających warunki pracy.

Pierwsze oficjalne międzynarodowe obchody tego Dnia odbyły się w 1996 r. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku i od tej pory organizowane są w różnych formach na całym świecie, na poziomie ogólnokrajowym, regionalnym, a także lokalnym – w przedsiębiorstwach.

W Polsce dzień 28 kwietnia uchwałą Sejmu RP z dnia 9 lipca 2003 r. został ustanowiony Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W poprzednich latach związki zawodowe organizowały konferencje i imprezy związane z tym dniem, ale w obecnej sytuacji jedynie mogą publikować informacje w mediach oraz na stronach internetowych.

Tutaj wspólne oświadczenie EKZZ i europejskich federacji związków zawodowych z okazji Dnia Pamięci Pracowników (Workers Memorial Day) 2020.

 

dw

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.