Logo
Wydrukuj tę stronę

COVID-19 w RPA: zasiłek dla bezrobotnych pomoże w utrzymaniu miejsc pracy!

COVID-19 w RPA: zasiłek dla bezrobotnych pomoże w utrzymaniu miejsc pracy! www.pomocafryce.maitri.pl

Południowoafrykańskie związki branży tekstylnej wynegocjowały porozumienie zbiorowe wprowadzające innowacyjny mechanizm gwarantujący zachowanie dotychczasowego poziomu wynagrodzeń mimo zawieszenia pracy z powodu COVID-19.

Rząd RPA podobnie jak wiele innych na świecie podjął decyzję o „zamknięciu” państwa i zastopowaniu wszelkiej produkcji, która nie jest niezbędna w okresie walki z pandemią COVID- 19. Cyril Ramaphosa, prezydent kraju ogłosił 21-dniową krajową blokadę w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, która obowiązuje od północy w czwartek 26 marca.  Nałożone zostały surowe ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi. Zostaną oni „zamknięci” w swoich domach i będą mogli wyjść tylko po to, by kupić niezbędne produkty, takie jak żywność i leki, w celu uzyskania opieki zdrowotnej lub otrzymania zasiłku socjalnego.

2 dni wcześniej tamtejszy związek pracowników branży odzieżowej i tekstylnej SACTWU, członek globalnej federacji IndustriaALL, zawarł porozumienie z pracodawcami sektorowymi gwarantujące, że 80 tysięcy pracowników „zawieszonych” zakładów otrzymywać będzie pełne dotychczasowe wynagrodzenie przez najbliższe 6 tygodni. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu środków z funduszu ubezpieczenia od bezrobocia. Porozumienie zawarte w ramach Narodowej Rady ds. Rokowań w Przemyśle Tekstylnym łączy różne instytucje rynku pracy i jest innowacyjną próbą  rozwiązania problemu czasowego zamknięcia zakładów produkcyjnych.

W RPA  pracownik który utracił pracę otrzymuje zasiłek dla bezrobotnych w wysokości od 20% do 60% wcześniejszego wynagrodzenia. Wymaga to indywidualnej rejestracji w instytucji ubezpieczeniowej. Strony porozumienia uzgodniły, że z powodu „zamknięcia” nie dojdzie do zwolnień pracowników. W zamian za to, środki z ubezpieczenia, które otrzymałby potencjalny bezrobotny pracownik, będą za pośrednictwem rady ds. rokowań dystrybuowane do pracodawców,  którzy uzupełnią je do wysokości 100%  dotychczasowego wynagrodzenia.

Christina Hajagos-Clausen,  odpowiedzialna za branżę tekstylną w IndustriALL komentuje:

„W tym bezprecedensowym okresie przełomowe porozumienie osiągnięte w Afryce Południowej pokazuje, że związki zawodowe i przemysł mogą spotkać się, aby znaleźć sposoby wspierania pracowników przemysłu odzieżowego, a także zapewnić rentowność branży. SACTWU po raz kolejny wykazało, że porozumienia branżowe są niezbędne dla sektora tekstylnego i odzieżowego.”

-Przykład z RPA jest dowodem na to jak ważna jest zdolność podejmowania negocjacji i wspólnego rozwiązywania problemów na poziomie sektorowym –zwraca uwagę Sławomir Adamczyk z Biura Branżowo-Konsultacyjnego KK.  –To jest coś czego dramatycznie brakuje w Polsce i obawiam się, że  teraz będziemy płacić za to zaniedbanie ogromną cenę w sytuacji gdy związki i pracodawcy powinni razem szukać całościowych rozwiązań dla chwiejących się branż gospodarki – dodaje ekspert.

Warto podkreślić, że w odniesieniu do  porozumienia rząd RPA zastosował zasadę erga omnes, więc zostało ono rozszerzone na całą branżę i obowiązuje nie tylko członków organizacji pracodawców, która go podpisała.

bs


 

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.