Menu

Koronawirus: Maski medyczne testem unijnej solidarności

Koronawirus: Maski medyczne testem unijnej solidarności CanStockPhoto

Europejska federacja pracowników służb publicznych EPSU reprezentująca m.in. pracowników medycznych wzywa do wzmocnienia współpracy pomiędzy państwami członkowskimi UE w zakresie dostarczania sprzętu ochrony osobistej (maski, fartuchy, gogle medyczne) oraz maksymalnego zwiększenia  produkcji tego wyposażenia.

EPSU wskazuje, że odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo  pracowników opieki zdrowotnej spoczywa na pracodawcach i ministrach zdrowia poszczególnych państw członkowskich UE . Pracownicy  muszą posiadać sprawdzone pod względem indywidualnym wyposażenie ochronne, a pracodawcy powinni im zapewnić szkolenia i wsparcie.

Wymaga to jednak współpracy całej UE. Zaniepokojenie federacji wywołało czasowe zawieszenie możliwości eksportu sprzętu ochronnego przez niektóre państwa. W szczególności Niemcy, Francja i Republika Czeska, zostały wezwane do zwiększenia produkcji i odblokowania eksportu do maksymalnego możliwego poziomu oraz do dzielenia się i koordynowania dostaw z innymi członkami UE.W ocenie Światowej Organizacji Zdrowia WHO pracownicy ochrony zdrowia potrzebują ok. 89 milionów masek medycznych miesięcznie aby bezpiecznie stawiać czoła rozwojowi wirusa COVID-19.

-Proste pytanie czy uda się zmobilizować państwa członkowskie UE do zachowania solidarności w tej sprawie, szczególnie z krajami w najtrudniejszej sytuacji, jak w tej chwili Włochy, jest ważnym testem dalszych losów wspólnego rynku i procesu integracji - komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”.

List otwarty w sprawie COViD19 do szefa instytucji europejskich i państw członkowskich


bs

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.