Menu

„Solidarność” w Adient Foam

Już blisko 120 osób zapisało się do „Solidarności”, która niespełna dwa miesiące temu powstała w spółce Adient Foam Poland w Żorach. To ok. 1/4 załogi firmy. Pracownicy uwierzyli, że dzięki „S” są w stanie poprawić swoją sytuację i doprowadzić do zmian w zakładzie.

– Założyłem związek dla ludzi, bo chciałbym, żeby im się lepiej pracowało – mówi Tomasz Ponimasz, przewodniczący nowej organizacji. W jego ocenie problemem w spółce są nie tylko niskie zarobki, zbliżone do poziomu płacy minimalnej. Podkreśla, że pracodawca podejmuje decyzje, które są niekorzystne dla pracowników i nie powinny być przez nich akceptowane. Jako jeden z przykładów takiego postępowania podaje wysyłanie ludzi na urlopy wypoczynkowe np. w sytuacji, gdy brakuje komponentów potrzebnych do produkcji. – Z kolei w ubiegłym roku z powodu pandemii koronawirusa pracodawca podjął jednostronną decyzję o skierowaniu pracowników na 10 dni urlopu wypoczynkowego. Przez to wykorzystali część urlopu, który im przysługiwał za zeszły rok i później, podczas przerwy technicznej i w okresie świąteczno-noworocznym musieli brać urlopy bezpłatne – dodaje przewodniczący zakładowej „S”.

Przez prawie rok Tomasz Ponimasz reprezentował załogę przed pracodawcą. Chociaż do pełnienia tej funkcji został wybrany przez pracowników, w praktyce miał niewielkie możliwości wpływania na to, co się w firmie dzieje. – Jak słuchałem narzekania ludzi, to było mi bardzo przykro, ale mogłem jedynie składać protesty, z których i tak nic nie wynikało – mówi przewodniczący „S” w żorskiej fabryce.

W marcu tego roku, jeszcze jako reprezentant załogi, wziął udział w spotkaniu wyborczym do Europejskiej Rady Zakładowej, w której uczestniczyli także przedstawiciele „Solidarności” ze spółek Adient działających w Polsce, m.in. z Bierunia i Siemianowic Śląskich. – Wymieniliśmy doświadczenia i okazało się, że w Żorach są najgorsze zarobki, w dodatku panuje przekonanie, że u nas nic się nie da zrobić, bo pracownicy są bierni, boją się pracodawcy i dlatego godzą się na wszystko – zaznacza. Te niekorzystne opinie zmotywowały go do założenia związku. Wybrał „Solidarność”, która już wcześniej działała w żorskiej fabryce, ale kilka lat temu się rozpadła. – Chodzę po zakładzie i przekonuję, że warto się zrzeszyć, bo jak będziemy działać razem, to mamy realne szanse na poprawę naszych warunków pracy – dodaje.

Spółka Adient Foam Poland w Żorach jest producentem pianek do siedzeń samochodowych. Zakład zatrudnia 460 pracowników.


www.solidarnosckatowice.pl

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.