Menu

Rok 2018 – rozwój w liczbach

freepik.com freepik.com

Przez ostatnie dwanaście miesięcy szóstce organizatorów z Działu Szkoleń i Rozwoju Komisji Krajowej udało się przyłączyć do NSZZ „Solidarność” niemal 1 300 nowych członków.

Chociaż wyniki w organizowaniu za rok 2018 różnią się od tych z roku poprzedniego, to różnica jest proporcjonalna. Znaczny wpływ na tę tendencję miał spadek liczby organizatorów: w roku 2017 było ich ośmioro, w zeszłym roku już tylko szóstka. Przy koordynacji na poziomie kraju udało się założyć 19 nowych organizacji zakładowych, międzyzakładowych i oddziałowych, pomoc i realny wzrost uzwiązkowienia zanotowano w co najmniej 40 już istniejących. Dział Szkoleń i Rozwoju podjął współpracę łącznie ze 116 organizacjami związkowymi lub firmami, gdzie pracownicy postanowili zrobić pierwszy krok do założenia związku i poprosili przedstawicieli DRZ o pomoc. Współpracowaliśmy ściśle z kilkunastoma regionami NSZZ „Solidarność”, odbyliśmy 153 wyjazdy służbowe. Weszliśmy w długoterminową współpracę ogólnopolską w ramach kampanii organizowania z kilkunastoma organizacjami w firmach o zasięgu krajowym, europejskim i światowym. Do najważniejszych należy zaliczyć szeroko zakrojone działania na terenie sklepów Auchan, kampanię informacyjną dla pracowników sieci Pepco, odwiedziliśmy wiele oddziałów banku BZ WBK, pomagaliśmy zorganizować się pracownikom sieci Biedronka, przez kilka miesięcy rozmawialiśmy z pracownikami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Te i wiele innych działań przyczyniły się do pozyskania ok. 1 300 nowych członków dla NSZZ „Solidarność”.

Poza twardym organizowaniem opracowywaliśmy strategie, zasady współpracy z organizacjami, mapowaliśmy zakłady pracy, pełniliśmy funkcje doradcze i mediacyjne, promowaliśmy związek. Uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach związanych z życiem związku, bywaliśmy tam, gdzie toczyła się rozmowa na temat poprawy warunków pracy i płacy pracowników, a przede wszystkim tam, gdzie poruszano temat zwiększania uzwiązkowienia. Uczestniczyliśmy w kilku konferencjach (Forum Młodych NSZZ „S”, Światowa Akademia Organizowania, konferencja w warszawskiej siedzibie Komisji Europejskiej dotycząca pracowników z Ukrainy), udzieliliśmy kilku wywiadów (Magazyn „Solidarność”, „Korpo Voice”), prowadziliśmy warsztaty z organizowania dla członków komisji zakładowych czy członków Europejskich Rad Zakładowych. Sami uczestniczyliśmy w wielu kursach i szkoleniach mających na celu poprawę naszych umiejętności.

Na tym nie zamierzamy poprzestać. Przez najbliższy rok chcemy zrobić jeszcze więcej. Zaplanowaliśmy kilka ogólnopolskich kampanii, działamy też lokalnie. Jesteśmy do dyspozycji organizacji i pracowników na terenie całej Polski, wszystkich województw czy regionów. Pomożemy założyć organizację od zera lub rozwinąć już istniejącą. Po raz kolejny zachęcamy do skorzystania z pomocy profesjonalnych organizatorów związkowych. Zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego bądź kontaktu mailowego czy telefonicznego.

Dział Szkoleń i Rozwoju Związku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.