Menu

Związki zawodowe w Polsce

Związki zawodowe w Polsce fot.P.Machnica

17 proc. zatrudnionych na umowę o pracę  należy w Polsce do związków zawodowych, ale w górnictwie ten odsetek sięga 72 proc. W ubiegłym roku co czwarta osoba zrzeszona w związkach  zajmowała się zawodowo edukacją. Taki obraz wyłania się z najnowszego raportu poświęconego związkom zawodowym w Polsce - pisze Adam Gliksman w najnowszym numerze miesięcznika Solidarność Małopolska.

Według OECD w 2012 roku tylko 12  proc. pracowników  pobierających  pensję  należało w naszym kraju do związków zawodowych. Jak jednak wynika  z raportu  GUS  „Związki zawodowe  w Polsce 2014” dane są najprawdopodobniej niedoszacowane, ponieważ eksperci  OECD przyjęli, że w tym czasie pracowało  w oparciu o umowę o pracę 12 mln Polaków. Decyzja  Trybunału  Konstytucyjnego, który niedawno uznał prawo osób  samozatrudnionych oraz zatrudnionych na  umowach cywilnoprawnych do tworzenia  związków zawodowych wpłynie na zmianę sytuacji. Część pracowników wstąpi do  działających już organizacji związkowych, a część założy nowe. Dzięki temu może się m.in. zwiększyć odsetek zakładowych organizacji związkowych w prywatnych firmach.

cały artykuł na: www.solidarnosc.krakow.pl

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.